Niepubliczne przedszkola i kwalifikacje nauczyciela

children-4526384_640.jpg

„Niepubliczne przedszkole zatrudnia osobę, która ukończyła szkołę policealną o specjalności asystent nauczania przedszkola. Pani pracuje na tym stanowisku w niepublicznym przedszkolu 4 lata. Czy w/w Pani z takim wykształceniem i stażem pracy może samodzielnie wykonywać pracę na stanowisku nauczyciel przedszkola w niepublicznym przedszkolu? Czy musi mieć bezwzględnie wykształcenie wyższe edukacyjne? Nadmieniam, że pytanie wynika z braku nauczycieli przedszkolnych.”

Zgodnie z …

(…) art. 13 ust. 6 pkt 2 ustawy Prawo oświatowe, niepubliczne przedszkole zatrudnia nauczycieli posiadających kwalifikacje określone dla nauczycieli przedszkoli publicznych. Nauczyciele muszą zatem spełniać wymagania określone rozporządzeniem MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Zgodnie z § 4 w zw. z § 3 tego aktu nauczycielem wychowania przedszkolnego musi być przykładowo osoba, która ukończyła:

  • studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
  • studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub,
  • studia drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku (specjalności) innym niż wymieniony w pkt 1 i 2, i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

Z pytania wynika, że opisana w nim osoba kwalifikacji tych nie spełnia, a zatem nie może być nauczycielem przedszkola niepublicznego.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2021 r. poz. 1082.
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli – Dz.U. z 2020 r. poz. 1289.