Nocna praca i nocowanie z dziećmi podczas kolonii

moon-415501_640.jpg

„Jestem instruktorem jazdy konnej, umowa o pracę na stałe, mamy kolonie, pracuję i z dziećmi i przy koniach od godziny 13 do 8 rano. Oczywiście mam kwalifikacje do opiekowanie się dziećmi. Dodam, że wstaję do dzieci raz dwa razy w nocy. Trzeba sprawdzić czy wszystko w porządku. Jestem sama z dziećmi, a to maluchy w wieku 7-10 lat, jednak głównie 7-latki. Czy jeżeli jestem opiekunem kolonijnym i jako jedyna opiekuję się dziećmi i śpię również z nimi w nocy, to czy ta nocka liczy mi się do godzin pracy? I jak to jest rozliczane?”

Zgodnie z …

(…) rozporządzeniem MEN w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży – do obowiązków wychowawcy wypoczynku należy m.in. prowadzenie dziennika zajęć realizowanych podczas wypoczynku, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia, organizowanie zajęć zgodnie z rozkładem dnia, czy też sprawowanie opieki nad uczestnikami wypoczynku zorganizowanymi w grupę w zakresie higieny, zdrowia, wyżywienia oraz innych czynności opiekuńczych.

W prowadzonym dzienniku zajęć realizowanych podczas wypoczynku szczegółowo ewidencjonowany powinien być czas pracy osoby, która pełni funkcję wychowawcy/opiekuna kolonijnego. To z kolei rzutuje na faktyczny czas pracy tej osoby, a co za tym idzie prawidłowe ustalenie wynagrodzenia za pracę. Z treści pytania wynika, że osoba, która ma pełnić funkcję opiekuna kolonijnego jest instruktorem jazdy konnej, zatrudnioną na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wobec powyższego do takiej osoby znajdą zastosowanie przepisy Kodeksu pracy.

Jednakże udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób rozliczać czas pracy opiekuna kolonijnego wykonującego pracę w nocy wiąże się z ustaleniami poczynionymi na poziomie zawartej z pracownikiem umowy o pracę lub innych przepisów obowiązujących w zakładzie pracy, w którym instruktor jazdy konnej jest zatrudniony.

Bez tych informacji udzielenie odpowiedzi nie będzie właściwe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ewentualne ustalenia poczynione między instruktorem jazdy konnej a jego pracodawcą muszą dać odpowiedź na pytanie: Czy w ramach nocnego snu opiekuna kolonijnego faktycznie wykonuje on swoją pracę, czy raczej w ramach stosunku pracy odpoczywa?

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 30.03.2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży – Dz.U. z 2016 r. poz. 452.