Nowe wzory dokumentów stosowanych w egzekucji należności pieniężnych
Z dniem 8 stycznia br., z wyjątkami, weszły w życie nowe przepisy wykonawcze określające nowe wzory dokumentów mających zastosowanie w egzekucji należności pieniężnych.
Przepisy, o których wyżej mowa, zostały zawarte w rozp. MFFiPR z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych w egzekucji należności pieniężnych (Dz.U. poz. 26). Wskazany akt wykonawczy wydano na podstawie upoważnienia z art. 67 par. 6 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2020 r. poz. 1427, z późn. zm.).
W załącznikach do wspomnianego rozp. określono w sumie 21 różnych dokumentów mających zastosowanie w postępowaniu dotyczącym egzekucji należności pieniężnych.
W załącznikach nr 1-3 do cyt. rozp. określono wzory:
- zawiadomienia o zajęciu wynagrodzenia za pracę,
- zawiadomienia o zajęciu świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego i ubezpieczenia społecznego oraz renty socjalnej,
- zawiadomienia o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego.
Należy zauważyć, że wyszczególnione wzory podlegają stosowaniu począwszy od dnia 20 lutego 2021 r., do tego czasu w użytku pozostają dokumenty, których wzory ustalono w dotychczasowych regulacjach wykonawczych.
Część nowych wzorów również będzie wykorzystywana po upływie pewnego okresu – dotyczy to wzorów określonych w par. 1 pkt 4, 5, 7, 8-10, 11-13, 14 oraz w par. 3 i 4 cyt. rozp.
Z dniem wejścia w życie nowego rozp. tracą moc dotychczasowe przepisy wykonawcze, tj. rozp. MF z dnia 20 lipca 2020 r. (Dz.U. poz. 1314).
Maciej Ofierski