Obowiązek alimentacyjny i egzekucja należności

job-interview-2552411_640.jpg

„W chwili obecnej była małżonka nie wpłaca żadnej kwoty z tytułu alimentów, od samego początku tj. 28.02.2020 r. do dnia dzisiejszego. Ponadto kwota 300 zł jest kwotą małą, gdyż dziecko rośnie ma 12 lat i potrzeby takie jak edukacja, korepetycje, nie wliczając kosztów utrzymania wzrosły. Jedyny powód pozwanej jest taki, że nie pracuje. Nadmieniam, że tytuł wykonawczy posiadam do egzekucji alimentów i jest prawomocny. Jak i gdzie można wystąpić o podwyższenie alimentów i jak skutecznie wyegzekwować należności w całości jeśli jest to możliwe, jeśli nie to czy mogę wystąpić do innych instytucji w celu otrzymywania alimentów? Kolejność i wnioski nie są mi znane i stąd prośba o pomoc, od czego mam zacząć?”

Jeżeli chodzi o alimenty już zasądzone ostatnim wyrokiem dotyczącym alimentów, to gdy zobowiązany/a do płacenia alimentów nie wywiązuje się ze swojego obowiązku, pozostaje …

(…) skierowanie wniosku egzekucyjnego do komornika. Do wniosku egzekucyjnego (wzór dostępny nawet u komorników) załącza się tytuł wykonawczy, czyli prawomocny wyrok zasądzający alimenty zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

Dopiero w razie stwierdzenia bezskuteczności egzekucji przez komornika, uprawniony do alimentów (w przypadku małoletniego jego przedstawiciel ustawowy) może wystąpić do Funduszu Alimentacyjnego o wypłatę świadczenia w zamian za zasądzone, ale nieregulowane alimenty. Jednakże aby uzyskać świadczenie z FA konieczne jest spełnienie kryteriów określonych w ustawie m.in. kryterium dochodowego (900 zł dochodu na osobę w rodzinie).

Należy wskazać, że alimenty jako świadczenie okresowe przedawniają się z upływem lat trzech, dlatego składając wniosek egzekucyjny do komornika, uprawniony do alimentów może wnosić o egzekucję zaległych świadczeń od chwili ich zasądzenia, jeśli nastąpiło to w dniu 28.02.2020 r., jak napisał Czytelnik, lecz wnosi się także o egzekucję bieżących alimentów.

Co się tyczy podwyższenia alimentów, konieczne jest zainicjowanie nowego postępowania sądowego o podwyższenie alimentów – uprawniony do alimentów musi wykazać, iż jego usprawiedliwione potrzeby wzrosły, w związku z czym konieczne jest podwyższenie świadczenia.

Jednocześnie sąd bada również zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanej/-ego do alimentów, co oznacza, że sam fakt niewykonywania żadnej pracy przez zobowiązanego nie jest równoznaczny z brakiem możliwości zarobkowych.

Każdorazowo sąd analizuje jakie zarobki mógłby uzyskać zobowiązany, czyli jakie ma możliwości, biorąc pod uwagę jego wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, doświadczenie itp.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat