Obowiązki podatkowe po likwidacji spółki
Czy likwidacja spółki cywilnej, podział jej majątku i zniesienie współwłasności nieruchomości spowoduje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2015 r., poz. 613, ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U., poz. 643) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 5 sierpnia 2016 r. (data wpływu do Biura – 16 sierpnia 2016 r.), uzupełnionym 12 września 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki, podziału jej majątku oraz zniesienia współwłasności nieruchomości – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 sierpnia 2016 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki, podziału jej majątku oraz zniesienia współwłasności nieruchomości.
Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 2 września 2016 r. znak: 2461.IBPB-2-1.4514.458.2016.1.DP wezwano do jego uzupełnienia.
Wniosek uzupełniono 12 września 2016 r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest wspólnikiem (50% udziałów) B. Spółki cywilnej z siedzibą w Ł. Przedmiotem działalności Spółki jest wynajem lokali użytkowych. Spółka jest właścicielem kilku nieruchomości użytkowych (współwłasność wspólników):
- Nieruchomość A (o wartości początkowej 1.419.000 zł) – wniesiona przez Wnioskodawcę do Spółki aportem w 2010 r.;
- Nieruchomość B (o wartości początkowej 15.831.000 zł) – wniesiona przez wspólnika do Spółki aportem w 2010 r.;
- Lokal C (o wartości początkowej 1.622.000 zł) – wniesiony przez wspólnika do Spółki aportem w 2010 r.;
oraz nabyte w ramach Spółki:
- Nieruchomość D (nabyta w 2011 r. o wartości początkowej 1.531.000 zł);
- Nieruchomość E (nabyta w 2014 r. o wartości początkowej 600.000 zł).
Wszystkie te nieruchomości stanowiły w momencie ich nabycia nieruchomości używane; nieruchomości te ujęte były w ewidencji środków trwałych i były amortyzowane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Wspólnicy planują likwidację Spółki, podział nieruchomości, zniesienie współwłasności nieruchomości i kontynuację działalności jako osobne osoby fizyczne.
Zgodnie z ustaleniami, w ramach podziału wspólnik Wnioskodawcy – M. Z. ma przejąć nieruchomość opisaną w pkt 2, natomiast pozostałe nieruchomości, inne ruchomości oraz środki finansowe mają przypaść Wnioskodawcy.
Zarówno Wnioskodawca, jak i jego wspólnik, przejęte nieruchomości wniosą do osobistych działalności gospodarczych w celu ich dalszego najmu na dotychczasowych zasadach.
W uzupełnieniu wniosku z 12 września 2016 r. (data wpływu do Biura) Wnioskodawca wskazał, że planowane zniesienie współwłasności zostanie dokonane nieodpłatnie.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy likwidacja Spółki, podział jej majątku i zniesienie współwłasności nieruchomości spowoduje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych?
Zdaniem Wnioskodawcy likwidacja Spółki, podział jej majątku i zniesienie współwłasności nieruchomości, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie spowoduje obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie nastąpi spłata lub dopłata.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2016 r., poz. 223, ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne:
- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
- umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
- umowy dożywocia,
- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- ustanowienie hipoteki,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
- umowy depozytu nieprawidłowego,
- umowy spółki.
Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 cyt. ustawy).
Z kolei stosownie do treści art. 1 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy, przepisy ustawy o umowie o dziale spadku oraz umowie o zniesieniu współwłasności – stosuje się odpowiednio do:
- nabycia własności rzeczy wspólnej lub wspólnego prawa majątkowego albo ich części przez niektórych dotychczasowych współwłaścicieli na dalszą współwłasność – w części spłat lub dopłat,
- odpłatnego wyodrębnienia własności lokali na rzecz niektórych lub wszystkich współwłaścicieli.
Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 874 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2016 r., poz. 380, ze zm.) z ważnych powodów każdy wspólnik może żądać rozwiązania spółki przez sąd.
Stosownie natomiast do treści art. 874 § 2 Kodeksu cywilnego, spółka ulega rozwiązaniu z dniem ogłoszenia upadłości wspólnika.
Z kolei w myśl art. 875 § 1 ww. Kodeksu od chwili rozwiązania spółki stosuje się odpowiednio do wspólnego majątku wspólników przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów poniższych.
Z art. 875 § 2 cyt. Kodeksu wynika, że z majątku pozostałego po zapłaceniu długów spółki zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki.
Pozostałą nadwyżkę wspólnego majątku dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki (art. 875 § 3 powołanego Kodeksu).
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce cywilnej. Spółka jest właścicielem kilku nieruchomości użytkowych (współwłasność wspólników). Wspólnicy planują likwidację Spółki, podział nieruchomości, zniesienie współwłasności nieruchomości i kontynuację działalności jako osobne osoby fizyczne. Zgodnie z ustaleniami, w ramach podziału wspólnik Wnioskodawcy ma przejąć nieruchomość B, natomiast pozostałe nieruchomości, inne ruchomości oraz środki finansowe mają przypaść Wnioskodawcy. Zarówno Wnioskodawca, jak i jego wspólnik, przejęte nieruchomości wniosą do osobistych działalności gospodarczych w celu ich dalszego najmu na dotychczasowych zasadach. Planowane zniesienie współwłasności zostanie dokonane nieodpłatnie.
W świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego i powołanych wyżej przepisów prawa stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie nie dojdzie do powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatkowi temu podlegają bowiem tylko czynności wymienione wprost w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, zawierającym zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu. Likwidacja spółki, podział jej majątku oraz nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości stanowią czynności cywilnoprawne, które nie zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych a zatem jako czynności niewymienione w ustawowym katalogu art. 1 nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Tym samym czynność likwidacji spółki cywilnej, podziału jej majątku oraz nieodpłatnego zniesienia współwłasności nieruchomości nie będą powodowały powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna z 20 września 2016 r., nr 2461-IBPB-2-1.4514.458.2016.2.DP – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach