Obowiązki pracodawcy w przypadku zwolnienia monitorowanego
Postępowanie dotyczące zwolnienia monitorowanego zostało określone w art. 70 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2013 r. poz. 674, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o promocji zatrudnienia”. Zwolnienie monitorowane jest szczególnego rodzaju procedurą mającą na celu zminimalizowanie negatywnych skutków utraty przez pracowników zatrudnienia. W ramach działań na rzecz osób zwalnianych pracodawca podejmuje określone kroki, w tym także w porozumieniu z właściwym terytorialnie powiatowym urzędem pracy (PUP).
Ustawowa definicja zwolnienia monitorowanego
Pojęcie zwolnienia monitorowanego zostało zdefiniowane w art. 2 ust. 1 pkt 44 ustawy o promocji zatrudnienia. Jak wynika z tego przepisu – zwolnienie monitorowane oznacza rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w związku z którym są świadczone usługi rynku pracy dla pracowników:
- będących w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub stosunku służbowego, a także
- zagrożonych wypowiedzeniem.
Użyte w powyższej definicji wyrażenie „przyczyny dotyczące zakładu pracy” zostało również określone w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia (art. 2 ust. 1 pkt 29).
Obowiązek uzgodnienia z PUP zakresu i form pomocy zwalnianym
Zgodnie z treścią art. 70 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia pracodawca zamierzający zwolnić co najmniej 50 pracowników w okresie 3 miesięcy jest obowiązany uzgodnić z PUP właściwym dla siedziby tego pracodawcy lub ze względu na miejsce wykonywania pracy zakres i formy pomocy dla zwalnianych pracowników, w tym pracowników niepełnosprawnych dotyczące w szczególności:
- pośrednictwa pracy,
- poradnictwa zawodowego,
- szkoleń.
Program usług rynku pracy dla zwalnianych
W przypadku zwolnienia monitorowanego pracodawca ma obowiązek podjąć określone działania polegające na zapewnieniu pracownikom objętym skutkami zwolnienia usług rynku pracy realizowanych w formie programu.
» Zakres podmiotowy stosowania programu
Zgodnie z art. 70 ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia,program usług rynku pracy obejmuje swym działaniem pracowników:
- przewidzianych do zwolnienia lub
- będących w trakcie wypowiedzenia albo w okresie 6 miesięcy po rozwiązaniu stosunku pracy bądź stosunku służbowego.
» Podmioty uprawnione do realizacji programu
Omawiany program może być realizowany przez:
- PUP,
- agencję zatrudnienia,
- instytucję szkoleniową.
» Finansowanie programu
Program usług rynku pracy może być finansowany:
- samodzielnie przez pracodawcę,
- przez pracodawcę i odpowiednie jednostki administracji publicznej,
- na podstawie porozumienia organizacji i osób prawnych z udziałem pracodawcy.
» Świadczenie szkoleniowe
Pracodawca, w ramach programu usług rynku pracy, może na wniosek pracownika finansować świadczenie szkoleniowe (art. 70 ust. 5 ustawy o promocji zatrudnienia). Obecnie zatem dopuszczalność wypłaty świadczenia szkoleniowego nie jest uzależniona od utworzenia zakładowego funduszu szkoleniowego.
» Przyznanie świadczenia szkoleniowego
Świadczenie szkoleniowe jest przyznawane przez pracodawcę na wniosek pracownika i przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego – na czas udziału pracownika w szkoleniach, .
» Refundacja składek na ubezpieczenia społeczne
Po przyznaniu przez pracodawcę świadczenia szkoleniowego PUP refunduje pracodawcy składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansowane ze środków własnych pracodawcy, w wysokości określonej odrębnymi przepisami.
» Wypłata świadczenia szkoleniowego oraz jego wysokość
Pracodawca wypłaca co miesiąc zwolnionemu pracownikowi, począwszy od miesiąca, w którym pracownik rozpoczął szkolenie, świadczenie szkoleniowe; podstawą wypłaty jest umowa zawarta przez pracodawcę z pracownikiem.
Wysokość świadczenia szkoleniowego powinna odpowiadać wynagrodzeniu pracownika, obliczanemu jak za urlop wypoczynkowy, z tym że nie może ona przekraczać kwoty 200% minimalnego wynagrodzenia za pracę.