Oddelegowanie pracowników, a podróż służbowa
Jak rozwiązać sytuację z czasowym oddelegowaniem pracowników w inne miejsce pracy? Co z kosztami dojazdów i podróży?
„Pracodawca ma siedzibę i zakład w Lublinie, będzie otwierał oddział w strefie specjalnej w Lubartowie, ma też obowiązek zatrudniania tam nowych pracowników. Do momentu powstania nowego oddziału chce zatrudnić pracowników z miejscem pracy w Lubartowie, ale oddelegować ich do pracy w Lublinie, by w momencie otworzenia oddziału mieć wykwalifikowaną załogę. Jak formalnie należy podejść do tego zagadnienia? Czy pracownikom tak zatrudnionym, którzy mieszkają w Lublinie także będzie się należał zwrot kosztów dojazdu itp.?”
Zgodnie z regulacją zawartą w …
(…) art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy, w treści umowy o pracę, oprócz rodzaju pracy, wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia za pracę odpowiadającego rodzajowi pracy czy terminu rozpoczęcia pracy, określone powinno być również miejsce wykonywania pracy. Co do zasady każda zmiana w zakresie istotnych elementów umowy o pracę wymienionych powyżej wymaga uzyskania zgody pracownika lub zachowania trybu wypowiedzenia zmieniającego, o którym mowa w art. 42 K.p.
Jedynie nieistotne zmiany mieszczą się w zakresie uprawnień kierowniczych pracodawcy, w związku z czym mogą być dokonane w drodze polecenia służbowego, które wiąże pracownika.
To czy pracodawca ma obowiązek przedłożenia pracownikowi wypowiedzenie zmieniające, zależy przede wszystkim od treści zawartej z pracownikiem umowy o pracę. Zmiana miejsca pracy stanowi zmianę istotnego elementu umowy o pracę, w związku z czym w razie braku zgody pracownika wymaga dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego.
Jeżeli jednak umowa przewiduje obowiązek wykonywania pracy nie tylko w siedzibie zakładu lub miejscu zamieszkania pracownika, lecz także – w ramach zadań zakładu – w innych miejscach na terenie objętym działalnością zakładu, pracodawca może zlecić pracownikowi wykonanie takiej pracy bez wypowiadania warunków pracy, choćby z uprawnienia tego nie korzystał przez długi okres czasu (uchwała SN z dn. 31.01.1978 r., sygn. akt: I PZP 34/78).
Delegacja, a podróż służbowa
Należy również wspomnieć, że oddelegowanie pracownika do pracy w innym miejscu niż określone w umowie nie stanowi podróży służbowej, z którą wiąże się konieczność wypłaty przez pracodawcę odpowiednich należności w postaci kosztów podróży i diet. Podróż służbowa ma bowiem charakter incydentalny, tymczasowy i krótkotrwały związany z wykonaniem jakiegoś konkretnego zadania, nie dotyczy natomiast sytuacji stałego, ciągłego wykonywania zwykłych obowiązków pracowniczych poza stałym miejscem świadczenia pracy. Polecone pracownikowi do wykonania w podróży służbowej zadanie służbowe różni się bowiem od pracy „określonego rodzaju”, do wykonywania, której pracownik zobowiązuje się w stosunku pracy.
Podsumowując, przeniesienie pracownika do pracy w miejscowości niewymienionej w treści umowy jako miejsce świadczenia pracy może zostać dokonane na podstawie zawartego z pracownikiem porozumienia lub w drodze wypowiedzenia warunków pracy (tzw. wypowiedzenia zmieniającego). Wypowiedzenie zmieniające musi jednak uwzględniać obowiązujący pracownika okres wypowiedzenia.
Nowe warunki pracy nie mogą wejść w życie przed upływem obowiązującego danego pracownika okresu wypowiedzenia, natomiast w przypadku odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem tego okresu. W takim wypadku pracownikom nie będzie również przysługiwał od pracodawcy zwrot kosztów dojazdu lub inne koszty ponoszone w związku z dokonaną zmianą miejsca wykonywania pracy.
Edyta Stanicka – radca prawny
Kancelaria Filipek & Kamiński sp.k. Lublin
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.