Odliczenia ZUS przy ryczałcie ewidencjonowanym
„Jestem przedsiębiorą (działalność budowlana ryczałt 5,5%), we wrześniu 2017 r. założyłam działalność. W październiku przychód 4.800, listopad 5.000, grudzień 4.900 zł. Odliczałam ZUS w każdym miesiącu przez co nie płaciłam żadnego podatku za poszczególne miesiące, np. październik przychód 4.800 – (zus społeczne wyszło akurat 650,09 (bo niepełny wrzesień) 4.150 x 5,5% = 228,25 – zdrowotne (255,99) odliczyć można tylko 228,25. I tak poszczególne miesiące. Czy przy rozliczeniu rocznym wpisuję do odliczeń również zsumowane zapłacone w danym roku składki ZUS skoro jakby odliczyłam je w poszczególnych miesiącach, aby nie zapłacić podatku miesięcznie?”
Zgodnie z treścią …
(…) art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wskazuje, że, co do zasady (poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie, podatnik może odliczyć od przychodów wydatki określone w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u-PIT), jeżeli nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów u-PIT. Wydatki przewidziane tym przepisem obejmują m.in. składki zapłacone w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika.
Ponadto, zgodnie z art. 13 cyt. ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w pierwszej kolejności obniża się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej przez podatnika, o której mowa w art. 27b ust. 1 u-PIT, tj. składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, a opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, jeżeli nie została ona już odliczona od podatku dochodowego. Obniżki dokonuje się z odpowiednim zastosowaniem zasad wskazanych w art. 27b ust. 2-4 u-PIT.
W przedstawionym stanie faktycznym wskazano, że podatnik dokonywał bieżących rozliczeń oraz odliczeń zapłaconych składek, a wątpliwości dotyczą konieczności ujęcia już rozliczonych składek w rozliczeniu rocznym.
Obowiązek złożenia deklaracji rocznej wynika z przepisu art. 21 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, zgodnie z którym podatnicy są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
Z powyższego wynika zatem, że zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu oraz wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu składa się za określony rok podatkowy. Podawane w nim informacje powinny więc odnosić się do wszelkich kwot, które podlegają ujawnieniu w tej deklaracji. Funkcją zeznania rocznego jest bowiem ogólne, kompleksowe rozliczenie danego roku podatkowego. W poszczególnych pozycjach wskazuje się więc kwoty przychodów podatnika objętych ryczałtem za cały rok podatkowy, które to przychody podlegają sumowaniu w odpowiednich pozycjach deklaracji. Analogicznie należy postąpić z kwotami odliczeń, w tym także odliczeń składek. W rozliczeniu rocznym należy zatem wskazać kwoty wszystkich składek, pod warunkiem, że zostały one faktycznie zapłacone oraz nie zostały odliczone od dochodu na podstawie przepisów ustawy o PIT.
Piotr Magda – aplikant radcowski
Kancelaria Filipek & Kamiński sp.k. Lublin
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. z 2017 r. poz. 2157 ze zm.
- Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.