Odmowa przyjęcia nadgodzin
„Czy osoba pracująca na stanowisku pedagogicznym w placówce publicznej może odmówić przyjęcia nadgodzin zleconych na cały rok szkolny? Osoba zatrudniona na stałe, dodam że mamy dwoje dzieci – syna 3-latka – pisze o tym celowo ponieważ zetknąłem się, ze stwierdzeniem, że można odmówić nadgodzin gdy jest się rodzicem dziecka poniżej 4 roku życia, czy są jakieś akty prawne które to regulują?”
Tak. Stosownie do treści art. 178 § 2 Kodeksu pracy – „pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.”
Ww. przepis dotyczy zarówno pracownic opiekujących się dzieckiem do lat 4, jak również mężczyzn-pracowników. Zakaz ten ma charakter względny, co oznacza, że może być zniesiony za zgodą pracownika.
Jednakże w sytuacji braku takiej zgody pracodawca ma zakaz zatrudniania pracownika w warunkach wskazanych w tymże przepisie. Warto więc zaznaczyć, że ten, kto narusza zasady określone w powyższym przepisie, dopuszcza się wykroczenia przeciwko prawom pracownika, za które może być ukarany grzywną od 1.000 zł do 30.000 zł (art. 281 pkt 5 K.p.).
Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.