Odprawa emerytalna, a renta rodzinna i przejście na emeryturę

man-438090_640.jpg

„Jesteśmy jednostką budżetową, zatrudniamy 21 osób. Jeden pracownik w kwietniu osiągnął wiek emerytalny i może odejść na emeryturę. Dwa lata temu pracownik ten nabył prawo do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku i pobiera ją w dalszym ciągu. Pracownik oświadczył, że nawet po spełnieniu warunków związanych z przejściem na emeryturę w dalszym ciągu będzie pobierał rentę rodzinną a nie emeryturę, gdyż jest to dla niego korzystniejsze finansowo. Czy w takim przypadku jak już pracownik zdecyduję się odejść z pracy przysługuję mu odprawa emerytalna?”

Tak. Pracownik nabędzie prawo do odprawy emerytalnej. Zgodnie z treścią art. 921 Kodeksu pracy „pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa”. Jak z powyższego wynika wypłata odprawy emerytalnej powinna nastąpić, jeśli:

a) pracownik spełnił wymagania uprawniające go do przejścia na emeryturę,

b) stosunek pracy ustaje w związku z przejściem na emeryturę.

Wymienione przesłanki muszą występować łącznie, przy czym nie jest wymagane spełnienie warunku pobierania emerytury. W praktyce bowiem może zdarzyć się sytuacja, w której pracownik rozwiąże stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę, jednak po ustaleniu do niej prawa wybierze inne korzystniejsze świadczenie, np. rentę rodzinną, o której mowa w pytaniu.

Zaznaczyć należy, że powodem rozwiązania stosunku pracy nie musi być w każdym wypadku zamiar uzyskania emerytury, wystarczy jeśli zachodzi określone następstwo w czasie lub też związek czasowy między rozwiązaniem stosunku pracy a uzyskaniem emerytury lub renty inwalidzkiej, o czym w wydanym przez Sąd Najwyższy wyroku z dn. 08.12.1993 r., (sygn. akt: I PRN 111/93).

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.