Odprawy pieniężne przysługujące w razie rozwiązania stosunku pracy
Odprawy dla nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania
Zgodnie z art. 28 ust. 1 KN nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu orzeczenia niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy, przyznaje się odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy – za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, w:
-
publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach,
-
zakładach kształcenia i placówkach doskonalenia nauczycieli,
-
zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych,
-
publicznych kolegiach pracowników służb społecznych,
-
urzędach organów administracji rządowej,
-
kuratoriach oświaty,
-
specjalistycznej jednostce nadzoru,
-
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz okręgowych komisjach egzaminacyjnych,
-
organach nadzoru pedagogicznego nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich, rodzinnymi ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi, szkołami przy zakładach karnych oraz w publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych oraz przedstawicielstwach wojskowych RP.
Z kolei w myśl art. 28 ust. 2 KN nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania – z którym rozwiązano stosunek pracy w wyniku niepodjęcia przez niego pracy w okresie najwyżej 2-letniego bezpłatnego urlopu udzielonego z tytułu przeniesienia nauczyciela do miejscowości będącej miejscem stałego zamieszkania współmałżonka – przysługuje odprawa. Wysokość tej odprawy ustalana jest na zasadach określonych w art. 28 ust. 1 KN (patrz wyżej), nie może ona jednak przekroczyć:
-
trzymiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego – jeżeli okres pracy nauczycielskiej nie przekroczył 10 lat;
-
sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego – w przypadku gdy okres pracy nauczycielskiej przekroczył 10 lat.
Stosownie do art. 20 ust. 2 KN nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy w wyniku całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole albo zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie w pełnym wymiarze zajęć, przysługuje odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Należy zauważyć, iż jednorazowo odprawa przysługuje również nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, któremu cofnięte zostało skierowanie do nauczania religii w szkole. Wspomniana odprawa wypłacana jest w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia za każdy rok pracy na stanowisku nauczyciela religii, nie może jednak przekroczyć wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Odprawy przysługujące nauczycielom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę
W odniesieniu do nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, z którymi rozwiązano stosunek pracy z powodu całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole albo zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie w pełnym wymiarze zajęć, stosuje się odrębne przepisy dotyczące wysokości odpraw. Tej grupie nauczycieli przysługują świadczenia określone w ustawie z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. Nr 90, poz. 844, z późn. zm.).
Zgodnie z postanowieniami zawartymi w art. 8 ust. 1 cyt. ustawy pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
-
jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik zatrudniony był u danego pracodawcy krócej niż dwa lata;
-
dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik zatrudniony był u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
-
trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik zatrudniony był u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Należy jednocześnie podkreślić, że analogiczny sposób ustalania wysokości odprawy pieniężnej stosuje się także w przypadku zwolnienia indywidualnego, które nastąpiło z przyczyn niedotyczących pracowników.
Podstawa ustalenia odprawy
Zgodnie z art. 22 ust. 2a KN podstawą ustalenia odprawy dla nauczycieli, z którymi rozwiązano stosunek pracy w wyniku:
-
całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły,
-
zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole,
-
zmian planu nauczania, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć,
– jest wynagrodzenie zasadnicze ustalone w oparciu o akty wykonawcze do Karty Nauczyciela wydane przez MEN. Tak ustalone wynagrodzenie jest także podstawą obliczenia wynagrodzenia nauczyciela przeniesionego w stan nieczynny.
Należy również pamiętać, że wynagrodzenie, o którym mowa, ustala się odpowiednio do posiadanego stopnia awansu zawodowego oraz posiadanych kwalifikacji, a także z uwzględnieniem wymiaru zajęć obowiązkowych nauczyciela z miesiąca poprzedzającego ograniczenie zatrudnienia nauczyciela mianowanego do wymiaru nie niższego niż 1/2 wymiaru zajęć.