Ograniczenie wynagrodzenia w razie zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiązków

Na wysokość wynagrodzenia nauczyciela wpływ może mieć fakt zawieszenia nauczyciela w pełnieniu obowiązków, o którym mowa w art. 83 KN. Zgodnie z tym przepisem dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela, a organ prowadzący szkołę – dyrektora szkoły, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole. W sprawach niecierpiących zwłoki nauczyciel i dyrektor szkoły mogą być zawieszeni przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Obligatoryjne zawieszenie nauczyciela (dyrektora szkoły) w pełnieniu obowiązków następuje w przypadku, gdy wszczęte postępowanie karne lub złożony wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego dotyczy naruszenia praw i dobra dziecka. W razie tymczasowego aresztowania nauczyciela (dyrektora szkoły) lub w razie pozbawienia go wolności w związku z postępowaniem karnym zawieszenie następuje z mocy prawa (automatycznie).

Niezależnie od rodzaju zawieszenia nauczyciela (dyrektora szkoły) w pełnieniu obowiązków nie może ono trwać dłużej niż 6 miesięcy, chyba że toczy się jeszcze przeciwko niemu postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne, w związku z którym nastąpiło zawieszenie.

Zgodnie z art. 84 ust. 1 KN wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków może ulec ograniczeniu – decyzja w tej sprawie należy do dyrektora. Obowiązkowe ograniczenie wynagrodzenia następuje w przypadku tymczasowego aresztowania nauczyciela – wówczas wynagrodzenie może zostać zmniejszone maksymalnie o połowę. O wysokości zmniejszenia decyduje dyrektor, biorąc pod uwagę stan rodzinny nauczyciela.

Wynagrodzenie zasadnicze w niższej wysokości nauczyciel otrzyma począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie. W okresie zawieszenia nie przysługują natomiast dodatki oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.

 W okresie odbywania kary pozbawienia wolności nauczycielowi nie przysługuje wynagrodzenie.

Jeżeli postępowanie dyscyplinarne lub karne zakończy się umorzeniem z braku dowodów winy albo wydaniem orzeczenia lub wyroku uniewinniającego, nauczycielowi należy zwrócić zatrzymane kwoty wynagrodzenia.

Orzecznictwo

Warto przywołać wyrok WSA we Wrocławiu z dn. 21.08.2008 r. (sygn. akt IV SA/Wr 294/08), zgodnie z którym:

Enumeratywny katalog kar przewiduje Karta Nauczyciela w art. 76 ust. 1. Wśród nich nie znajduje się jednak kara, która polegałaby na odebraniu prawa do dodatku motywacyjnego w przypadku orzeczenia kary dyscyplinarnej. Jedynie zawieszenie w pełnieniu obowiązków, o czym mowa w art. 83 ust. 1 oraz art. 84 ust. 2, powoduje utratę dodatku motywacyjnego, i to w przypadku podjęcia decyzji o zawieszeniu nauczyciela w związku z wszczęciem przeciwko niemu postępowania dyscyplinarnego.

Sąd Najwyższy w wyroku z dn. 21.07.1999 r. (sygn. akt I PKN 162/99) orzekł, co następuje:

Jeżeli w dacie wygaśnięcia stosunku pracy nauczyciela istniało prawomocne orzeczenie komisji dyscyplinarnej o wydaleniu z zawodu, to art. 84 ust. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (jednolity tekst: Dz.U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357 ze zm.) pozwala na zwrot zatrzymanej części wynagrodzenia tylko za okres zawieszenia w pełnieniu obowiązków i do daty wygaśnięcia stosunku pracy. W świetle tego przepisu brak jest podstaw do zasądzenia wynagrodzenia za okres po tej dacie, choćby następnie w wyniku rewizji nadzwyczajnej postępowanie dyscyplinarne zostało umorzone albo obwiniony został uniewinniony.