Orzecznictwo lekarskie w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych – projekt zmian

paragraf-1-6.jpg

Do uzgodnień trafił – dnia 26 lutego br. – projekt zmiany w przepisach wykonawczych dotyczących specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych.

Planowane zmiany odnoszą się do zapisów rozp. MZ z dnia 18 czerwca 2010 r. w sprawie specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych (Dz.U. poz. 736).

Nowela powyższego aktu prawnego jest uzasadniona potrzebą wprowadzenia usprawnień w realizacji orzecznictwa lekarskiego w odniesieniu do chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych.

Dotychczasowe postanowienia par. 2 wymienionego rozp. przewidują obowiązek zasięgnięcia, przez lekarza wykonującego orzecznictwo w omawianym zakresie, opinii lekarza specjalisty chorób zakaźnych, a przypadku gruźlicy – opinii lekarza specjalisty chorób płuc.

Proponowana nowelizacja zmierza do likwidacji takiej obligatoryjnej konsultacji specjalistycznej. Według przedłożonego przez resort zdrowia projektu par. 2 zmienianego rozp. ma stanowić, iż orzecznictwo lekarskie w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych wykonuje lekarz specjalista chorób, lekarz specjalista medycyny pracy lub medycyny przemysłowej. Przedstawiciele ministerstwa zdrowia uznali, że co do zasady nie ma dostatecznego uzasadnienia dla utrzymania obowiązkowej procedury uzyskiwania opinii od lekarzy specjalistów. Wynika to przede wszystkim stąd, że każdy lekarz ma prawo zasięgnąć opinii od innego lekarza specjalisty, jeżeli na podstawie przeprowadzonych badań lub dokumentacji medycznej danej osoby, uzna taką opinię za niezbędny czynnik w kontekście prowadzonego postępowania orzeczniczego.

Nowe zasady orzekania będą także stosowane w sprawach wszczętych przed dniem wejścia w życie rozp. zmieniającego – tak wynika z zaproponowanego par. 2 noweli.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu, zmiana jest podyktowana koniecznością zagwarantowania odpowiednich działań medycznych przez lekarzy specjalistów chorób zakaźnych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia aktu prawnego w Dzienniku Ustaw.

Maciej Ofierski