Strona główna Serwis pracodawcy Aktualności prawa pracy Oskładkowanie umów śmieciowych

Oskładkowanie umów śmieciowych

0
Oskładkowanie umów śmieciowych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało projekt zmianami w oskładkowaniu umów cywilnoprawnych. Projekt dotyczy zbiegu umów zleceń do kwoty minimalnego wynagrodzenia oraz oskładkowanie umów o dzieło. W przypadku umów o dzieło resort pracy przewiduje, że składka emerytalna będzie odprowadzana w sytuacji, gdy taka umowa jest jedynym źródłem dochodu. Przypomnijmy, że składka emerytalna wynosi obecnie 19,52 proc. podstawy wymiaru.

 Jak przekonuje wiceminister pracy Marek Bucior: Oskładkowanie umów o dzieło zapewni z jednej strony ochronę ubezpieczeniową pracujących, z drugiej pozwoli ZUS-owi kontrolować, czy pracodawcy, stosując umowy o dzieło, nie uciekają przed etatem.

Jego zdaniem każdy ucieka z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne, co nie jest właściwe, bo stawia osoby potencjalnie ubezpieczone w bardzo złej sytuacji, gdyż świadczenia tych osób w przyszłości też będą bardzo niskie. Pracodawcy chcąc obniżyć koszty zatrudnienia stosują umowy o dzieło, jednak umowy te są tylko z nazwy umowami o dzieło, a faktycznie to jest świadczenie pracy na etacie. W związku z tym zdaniem resortu należy od tych umów pobierać składkę emerytalną.

Składkę na ubezpieczenie emerytalne można opłacić „kwotowo, w danym dniu przy odbiorze dzieła”. Wówczas ZUS będzie mógł zarejestrowane umowy o dzieło i może przy okazji również przeprowadzać ich kontrole. Zdaniem wiceministra to pozwoli na weryfikację czy faktycznie mieliśmy do czynienia z umową o dzieło, czy też np. ze zwykłym stosunkiem pracy.

Opracowane przez resort pracy propozycje zostały przesłane do Komisji Trójstronnej.

G. Rompel

Zagłosuj w naszej ankiecie na stronie głównej. Zobacz wyniki głosowania:

Co sądzisz o oskładkowaniu umów „śmieciowych”?

{acepolls 9}