Oświadczenie pracownika wychowującego przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14

Podstawą prawną oświadczenia jest art. 188 Kodeksu pracy, który stanowi o dodatkowym zwolnieniu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14.

Pracownik wychowujący przynajmniej jedno dziecko do lat 14 ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy w ciągu roku kalendarzowego, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Liczba dni zwolnienia ma charakter stały, co znaczy że nie ma na nią wpływu liczba dzieci w wieku do lat 14, które pozostają na wychowaniu pracownika. Składając niniejsze oświadczenia pracownik deklaruje zamiar skorzystania bądź nie skorzystania z wymienionych uprawnień.

Prawo do dodatkowych 2 dni zwolnienia od pracy powstaje w momencie podjęcia zatrudnienia przez pracownika wychowującego dziecko do lat 14, urodzenia się pracownikowi dziecka, a także w przypadku wzięcia przez pracownika dziecka na wychowanie i obowiązuje do ukończenia przez najmłodsze z dzieci 14 lat.

Zwolnienie można wykorzystać w ciągu całego roku kalendarzowego, przy czym należy pamiętać, że w przypadku niewykorzystania przysługujących dni wolnych, przepisy nie przewidują możliwości zwolnienia w podwójnym wymiarze w roku następnym — oznacza to, że prawo do zwolnienia traci ważność z końcem każdego roku kalendarzowego. Konkretny termin zwolnienia powinien być uzgodniony z pracodawcą.

Z uprawnienia do dodatkowego zwolnienia może korzystać tylko jedno z pracujących rodziców bądź opiekunów dziecka, istnieje natomiast możliwość podzielenia między nich zwolnienia — w takiej sytuacji każdemu z nich przypadnie po jednym dniu zwolnienia.

Oświadczenie — w formie pisemnej — należy złożyć u pracodawcy, który powinien dołączyć je do akt osobowych pracownika.