Strona główna Aktualności oświatowe Nauczyciele Pierwsza część bezpłatnego podręcznika dostępna on-line

Pierwsza część bezpłatnego podręcznika dostępna on-line

0
Pierwsza część bezpłatnego podręcznika dostępna on-line

MEN zaprezentowało wczoraj na konferencji prasowej pierwszą część bezpłatnego elementarza dla pierwszoklasistów. – Jest mądrze i ciekawie napisany, kolorowy i na wiele lat – mówiła minister Kluzik-Rostkowska.

 

Książka nosi tytuł „Nasz elementarz”, a jej pierwsza część liczy 96 stron. Główną autorką podręcznika, który 1 września trafi w ręce uczniów pierwszych klas szkół podstawowych, jest Maria Lorek. Jak poinformowała minister, za przygotowanie wszystkich czterech części elementarza Maria Lorek otrzyma wynagrodzenie w wysokości 134 792 zł brutto. Lidia Wollman, odpowiedzialna za część przyrodniczą, dostanie 18 681 zł brutto, a Maria Twardowska przygotowująca część matematyczną – 35 000 zł brutto. MEN ujawniło stawki wynagrodzenia autorów podręcznika po tym, jak w prasie pojawiły się doniesienia o wysokich, sięgających milionów złotych, kosztach całego przedsięwzięcia.

Pierwsza część elementarza została udostępniona na specjalnej stronie internetowej www.naszelementarz.men.gov.pl. – Wieszamy podręcznik na stronie internetowej i w ciągu najbliższych dwóch tygodni będzie poddany recenzji, jak i konsultacjom z nauczycielami oraz uczniami. Zachęcamy rodziców i nauczycieli, a także dzieci, które się przygotowują do pójścia do szkoły, żeby spojrzały na podręcznik. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych opinii – mówiła wczoraj minister Kluzik-Rostkowska. Na stronie www.naszelementarz.men.gov.pl mają też zostać zamieszczone scenariusze lub pomysły do zajęć, przykładowe karty pracy, propozycje działań dydaktycznych do wykorzystania zgodnie z potrzebami konkretnych nauczycieli i ich uczniów. Będą one stanowić „obudowę dydaktyczną” elementarza.

O koncepcji podręcznika opowiadała Maria Lorek. Zapewniła, że jednym z głównych celów elementarza jest aktywizowanie uczennic i uczniów. – Chcieliśmy, aby treści zawarte w elementarzu stworzyły uczniom okazję do działania, stymulowały ich wyobraźnię i ekspresję. Dzieciom trzeba stworzyć przestrzeń do edukacji. Nie musi to być sala lekcyjna. Chodzi o to, by pewne propozycje co do sposobu prowadzenia zajęć, wspólnej pracy wychodziły zarówno od nauczyciela, jak i od dzieci – mówiła. Poinformowała, że przygotowywany jest poradnik dla nauczycieli, tj. przewodnik metodyczny, który obejmie wszystkie treści edukacyjne zawarte w elementarzu. Do podręcznika zostaną też dołączone materiały audio, w tym bajka o Raku Makarym.

Wiadomo już, że podręcznik zostanie wydrukowany przez Centrum Usług Wspólnych, instytucję gospodarki budżetowej podległą Szefowi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Zdecydowaliśmy się na partnerstwo publiczno-publiczne. Dlatego nie musieliśmy ogłaszać przetargu na wydruk elementarza – tłumaczyła minister. Jednocześnie dodała, że został już ogłoszony przetarg na kolportaż książek do szkół. Odpowiadając na pytania dotyczące braku wyboru autora podręcznika w przetargu, Joanna Kluzik-Rostkowska wyjaśniła: – Pozwala nam na to prawo. Decyzję w tym zakresie konsultowaliśmy z Urzędem Zamówień Publicznych.

 

Źródło: www.men.gov.pl