Plany rządu na 2014 rok

0
Plany rządu na 2014 rok

Podczas konferencji prasowej „Plany rządu na 2014″, która odbyła się 10 stycznia br., przedstawione zostały projekty działań legislacyjnych m.in. z zakresu finansów, gospodarki, polityki społecznej. Wśród planów na ten rok znalazły się m.in.: oskładkowanie „śmieciówek”, skrócenie kolejek do lekarzy i darmowe podręczniki dla pierwszaków.

 

– 2014 będzie rokiem nowego porządku – polska gospodarka będzie działać na rzecz ludzi, ich godności życia i pracy – mówił podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk, zapowiadając pomysły rządu na polską gospodarkę w najbliższym roku. Szef rządu podkreślił, że państwo musi być obecne w rozwiązywaniu problemów bezpieczeństwa socjalnego, finansowego i rodzinnego Polaków.

Koniec z wypełnianiem PIT

W ramach projektów resortu finansów Mateusz Szczurek zapowiedział, że już od lipca zacznie działać nowy portal podatkowy. − Od 2014 roku administracja podatkowa będzie nowocześniejsza i bardziej przyjazna. Portal podatkowy stanie się kanałem komunikacyjnym pomiędzy administracją a podatnikiem – mówił minister. Zaznaczył również, że zeznanie podatkowe za 2013 rok, czyli to, które jest obecnie składane, będzie ostatnim zeznaniem składanym w dotychczasowy sposób. Zeznania za 2014 r. wypełni już za nas administracja podatkowa.

Fundusz mieszkań na wynajem i udogodnienia dla przedsiębiorców

Minister finansów zapowiedział ponadto ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy od października będą mogli rozpocząć swoją działalność już od dnia wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Nadanie numeru REGON i NIP stanie się o wiele szybsze.

Innym kluczowym projektem na ten rok jest rozwinięcie programu Fundusz Mieszkań na Wynajem. W lutym 2014 r. zacznie działać fundusz mieszkań na wynajem, prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz zainwestuje 5 mld zł w 20 tys. mieszkań na wynajem, które mają być tańsze niż te oferowane komercyjnie.

Początek końca „śmieciówek”

Wśród propozycji przedstawionych przez premiera Donalda Tuska znalazła się zapowiedź początku końca ery „śmieciówek”. Premier zaznaczył, że zmiany dotyczące umów śmieciowych będą stopniowe, ale rozpoczną się już w roku 2014. Chodzi m.in. o następujące rozwiązania:

  • uśrednienie dochodu z umów zleceń; oskładkowanie będzie takie, jak teraz od płacy minimalnej,
  • z zamówień publicznych będą korzystali ci, którzy zatrudniają na umowę o pracę; rząd chce ograniczyć przewagę firm, które budują przewagę na zatrudnianiu pracowników na różnych formach umów śmieciowych,
  • oskładkowanie wynagrodzeń z tytułu zasiadania w radach nadzorczych.

Walka z bezrobociem wśród młodych

Z rządowych zapowiedzi wynika, że już w 2014 roku wprowadzony zostanie bon stażowy o wartości 10 tys. zł, z którym każdy młody człowiek będzie mógł pójść i znaleźć swojego pracodawcę. Podobną wartość będzie miał bon na zatrudnienie. W planach jest także wprowadzenie bonu migracyjnego o wartości 7 tys. zł, który umożliwi wynajęcie mieszkania w miejscu, gdzie znaleźliśmy pracę. Dotyczy to miejsc oddalonych od naszego miejsca zamieszkania o ponad 80 km lub gdy dojazd w obie strony zajmuje powyżej 3 godzin. Studenci ostatnich lat roku studiów będą mogli ponadto uzyskać bardzo nisko oprocentowaną pożyczkę do 70 tys. zł na stworzenie swojego własnego biznesu.

Darmowy podręcznik dla pierwszaków

Już 1 września br. dzieci, które pójdą pierwszy raz do szkoły, otrzymają  darmowy podręcznik – zapowiedział premier Donald Tusk. − Będzie obowiązywał tylko jeden podręcznik w pierwszej klasie. Zastąpi on pakiet podręczników, w tym również zeszytów do ćwiczeń, który kosztuje czasami kilkaset złotych − podkreślił szef rządu.

Dzieci, które pójdą w 2015 roku do drugiej klasy, będą już włączone w system darmowego podręcznika. To oznacza, że w roku szkolnym 2015/2016 już pierwszo- i drugoklasiści będą korzystać z bezpłatnych podręczników. Nie będą one jednorazowego użytku, tak jak jest w tej chwili. Podręczniki staną się własnością szkoły i to szkoła będzie udostępniać je dzieciom na czas roku szkolnego, a następnie przekazywać kolejnym rocznikom.

Pozostałe propozycje

Podczas konferencji premier zapowiedział, że w marcu rząd przedstawi pakiet działań, które mają skrócić kolejki do lekarzy. Szef rządu podkreślił, że szczególna uwaga poświęcona będzie walce z rakiem.

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział rok inwestycji, dynamiki eksportu i zwiększania miejsc pracy. W tym roku będą trwały m.in. prace nad przyjęciem ustawy o odnawialnych źródłach energii. Dzięki Specjalnym Strefom Ekonomicznym powstaną kolejne miejsca pracy. Wśród zapowiedzi ministra gospodarki znalazło się także utworzenie dodatkowego pakietu dla małych i średnich przedsiębiorstw wspierającego proeksportową tendencję umiędzynaradawiana polskiej gospodarki.

Z kolei wicepremier Elżbieta Bieńkowska zaprezentowała pakiet projektów infrastrukturalnych, m.in. ogłoszenie przetargu na budowę autostrady A1 na odcinku Pyrzowice − Częstochowa z obwodnicą Częstochowy oraz realizację 11 obwodnic (830 km dróg ekspresowych).

Źródło: www.kprm.gov.pl, www.mf.gov.pl