Po branżówce I stopnia do liceum dla dorosłych
MEN uzupełniło przepisy oświatowe o regulację, która pozwala przyjmować do liceów ogólnokształcących dla dorosłych kandydatów, którzy nie ukończyli jeszcze 18. roku życia.
Dnia 17.03.2020 r. weszło w życie rozporządzenie MEN zmieniające rozporządzenie w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy.
Konieczność tej nowelizacji wynika z potrzeby uwzględnienia szczególnego przypadku absolwentów branżowej szkoły I stopnia, którzy ukończą tę szkołę przed ukończeniem 18. roku życia. Absolwenci ci powinni mieć możliwość realizacji obowiązku nauki poprzez kontynuowanie kształcenia w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych.
Warunkiem przyjęcia do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych będzie ukończenie najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych 16. roku życia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło uczniów, którzy rozpoczęli naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat.
A zatem, zgodnie z nowym § 1 ust. 3 rozp. podstawowego, do publicznego lub niepublicznego liceum ogólnokształcącego dla dorosłych można przyjąć również osobę, która ukończyła branżową szkołę I stopnia oraz najpóźniej w dniu rozpoczęcia zajęć dydaktyczno-wychowawczych ukończyła 16 lat.
Małgorzata Tabaszewska – specjalistka prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dn. 13.02.2020 r. w sprawie przypadków, w których do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat, oraz przypadków, w których osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, może spełniać obowiązek nauki przez uczęszczanie na kwalifikacyjny kurs zawodowy – Dz.U. 2020 poz. 337.