Podatek dochodowy od osób fizycznych – nowe jednolite przepisy

images_RACHUNKOWOSC_PIT-2016-04-20.jpg

W Dzienniku Ustaw z dnia 16 grudnia 2022 r. pod pozycją 2647 opublikowano obwieszczenie Marszałka Sejmu RP z dnia 2 grudnia 2022 r. W załączniku do tego aktu prawnego został zawarty nowy jednolity tekst ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych(Dz.U. z 2021 r. poz. 1128).

W jednolitym tekście wskazanej powyżej ustawy uwzględniono zmiany wynikające z:

  1. 41 ustaw zmieniających uchwalonych w okresie od lipca 2020 r. (Dz.U. poz. 1291, z późn. zm.) do listopada 2022 r. (Dz.U. poz. 2433);
  2. przepisów ogłoszonych przed dniem 2 grudnia 2022 r.

Przepisy przejściowe, dotyczące innych ustaw oraz wskazujące terminy wejścia w życie określonych nowelizacji – pominięte w jednolitym tekście ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – zostały wyszczególnione w ust. 2 obwieszczenia Marszałka Sejmu RP z dnia 2 grudnia 2022 r.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych oraz daninę solidarnościową, w tym również opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów przedsiębiorstwa w spadku.

Omawiana ustawa ma zastosowanie przy rozliczaniu przychodów ze stosunku pracy, ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy.

W rozumieniu cytowanej ustawy za wymienione przychody uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przy właściwym rozliczaniu podatnika niezwykle istotne znaczenie ma obszerny katalog zwolnień od podatku dochodowym od osób fizycznych, który zawarto w art. 21 omawianej ustawy.

Przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do:

  • przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej;
  • przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach;
  • przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn;
  • przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy;
  • przychodów z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków w wyniku ustania lub ograniczenia małżeńskiej wspólności majątkowej oraz przychodów z tytułu wyrównania dorobków po ustaniu rozdzielności majątkowej małżonków lub śmierci jednego z nich;