Podwyżka wynagrodzenia i aneks do umowy o pracę

bank-5753152_640.jpg

„W firmie, przewidziane są podwyżki wynagrodzenia, które będą wprowadzane poprzez porozumienie zmieniające. Pracownicy będą je dostawali na koniec lutego, bo zmiana wynagrodzenia będzie obowiązywać od 01.03.2022 r. Dwóch pracowników jest w tym czasie nieobecnych w pracy, jeden jest na zwolnieniu lekarskim od 18.02 do 14.03, drugi od 10.02 do 14.03 przebywa na urlopie bezpłatnym. Czy można przygotować porozumienie zmieniające dla tych pracowników z datą wystawienia 28.02, datą obowiązywania od 01.03, a data podpisania przez pracowników będzie 15.03? Jeśli taki sposób nie jest dopuszczalny, to z jakimi datami przygotować takie porozumienie?”

W celu zmiany wynagrodzenia na wyższe najczęstszą i najprostszą formą jest …

(…) aneks do umowy o pracę, czyli w literaturze prawa pracy nazywane porozumieniem zmieniającym. Podwyżka bez aneksu, czyli bez podpisanego przez obie strony stosunku pracy porozumienia zmieniającego jest rzadka. Wprowadza się nim nowe, korzystniejsze dla pracownika warunki pracy lub płacy oraz datę, od której obowiązują, a pracownik musi go tylko podpisać.

Zatem, porozumienie zmieniające jest stosowane wtedy, gdy obie strony zgadzają się ze zmianami wprowadzanymi w umowie o pracę. Wchodzi ono w życie wskutek zgodnego oświadczenia obu stron, które potwierdzają oni swoim podpisem.

Oznacza to, że podwyżka bez aneksu nie jest ważna, ponieważ nie można jednostronnie zmieniać umowy o pracę, nawet na korzyść pracownika. W związku z powyższym, jak również mając na uwadze treść pytania Czytelnika, jeżeli pracownik przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, urlopie bezpłatnym lub innym, a pracodawca ma zamiar porozumieniem zmieniającym zmienić mu wynagrodzenie za pracę, to powinien odpowiednio wcześnie wysłać do niego pocztą takie porozumienie (tak aby zachować w praktyce ważność dat kalendarzowych, od których następuje proponowana zmiana wynagrodzenia). Dopiero kiedy pracodawca otrzyma zwrotnie podpisany aneks lub porozumienie zmieniające może dokonać podwyższenia wynagrodzenia pracownika. Powinno to być dokonane najwcześniej z datą, z jaką pracownik podpisał dokument.

Dlatego też przygotowanie porozumienia zmieniającego dla opisanych w pytaniu pracowników z datą wystawienia 28.02, datą obowiązywania od 01.03, a przewidywaną datą podpisania 15.03. będzie nieprawidłowe. Zatem podwyższenie tym pracownikom wynagrodzenia może nastąpić najwcześniej w dacie podpisania porozumienia zmieniającego.

Paweł Nowak – prawnik