Podwyżki wynagrodzenia w umowie o pracę

W ocenie Eksperta …

(…) brak przeszkód prawnych, aby w umowie o pracę uregulować kwestię wynagrodzenia za pracę w sposób opisany w treści pytania. Powszechne przepisy prawa pracy wskazują, w treści art. 29 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy, na obowiązek zawarcia w treści umowy o pracę wynagrodzenia za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia. Nie zawierają przy tym żadnych innych uregulowań.

W tym przypadku strony wspólnie uzgodniły wysokość wynagrodzenia za pracę, z tym że będzie ono wzrastało z upływem określonego w umowie czasu. Zapis ten jest wiążący obie strony stosunku pracy i nie wykonanie jej zapisów rodzi określone skutki prawne. Zatem taki zapis jest w mojej ocenie dozwolony i nie łamie żadnego kodeksowego przepisu. Naturalnie, częściej spotyka się sytuacje, w których do zmiany wysokości wynagrodzenia za pracę dochodzi w inny sposób, mianowicie na skutek sporządzenia tzw. aneksu do umowy o pracę. Dzieje się tak już podczas trwania umowy o pracę.

Natomiast w mojej ocenie sposób opisany w pytaniu wyraźnie motywuje pracownika do pracy, bo już w chwili podpisywania umowy o pracę, pracownik widzi w jaki sposób będzie kształtowało się jego wynagrodzenie za pracę na przestrzeni pierwszych kilku lub kilkunastu miesięcy jego pracy.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.