Strona główna Informator gospodarczy Aktualności gospodarcze Polska wciąż atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

Polska wciąż atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

0
Polska wciąż atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów

Decyzja Rady Ministrów, dotycząca wydłużenia funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych (SSE) do 2026 r. oraz dobre wyniki w handlu zagranicznym skutkują wzrostem zainteresowania naszym krajem jako miejscem lokalizacji inwestycji, zwłaszcza wśród inwestorów z USA i Azji − informuje Ministerstwo Gospodarki.

Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie MG, wydłużenie działalności SSE o 6 lat powoduje, że nadal są one ważną zachętą inwestycyjną, przyczyniając się do zwiększonego napływu nowych projektów do Polski. Ma to szczególne znaczenie dla przedstawicieli sektorów o niskiej stopie zwrotu, np. branży motoryzacyjnej, którzy często wybierają tereny SSE jako lokalizację swoich inwestycji. Dzięki 14-letniej perspektywie funkcjonowania stref mamy realną szansę na pełne  wykorzystanie limitu ich powierzchni w Polsce, czyli 20 tys. ha.

Z danych resortu gospodarki wynika, że Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., która w imieniu Ministra Gospodarki prowadzi obsługę inwestorów zagranicznych, obsługuje aktualnie ponad 150 projektów. Dzięki temu jest szansa na ponad 31 tys. nowych miejsc pracy, a do Polski może napłynąć kapitał w wysokości ponad 4,5 mld euro.

Ministerstwo Gospodarki przypomina, że według wstępnych danych GUS po 8 miesiącach 2013 r. eksport towarów z Polski zwiększył się o 6,1 proc wobec poziomu sprzed roku, osiągając wartość 99,2 mld euro. Z kolei import zmniejszył się o 0,9 proc. − do 100,2 mld euro. Tym samym deficyt obrotów towarowych wyniósł niecały 1 mld euro, wobec 7,6 mld euro w analogicznym okresie 2012 r.

Źródło: www.mg.gov.pl