Pomniejszenie zaliczek na PIT a składka zdrowotna
Czy kwotę zaliczki na podatek dochodowy wynikającą z decyzji organu podatkowego, wydanej na podstawie art. 22 § 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Wnioskodawca ma prawo pomniejszyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapłaconej w danym miesiącu przez Zainteresowanego?
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 marca 2013 r. (data wpływu 4 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, osiągającym dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Na mocy złożonego w 2011 r. oświadczenia, Wnioskodawca wpłaca zaliczki miesięczne w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty wynikającej z zeznania złożonego w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy (art. 44 ust. 6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych).
W związku z tym, że zaliczka wyliczona w sposób uproszczony na podstawie zeznania podatkowego za 2011 r. byłaby niewspółmiernie wysoka w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na 2013 r., Wnioskodawca wystąpił do właściwego organu podatkowego o ograniczenie poboru zaliczki na podstawie art. 22 § 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012.749 ze zm.).
Po przeprowadzonym postępowaniu, Wnioskodawca uzyskał pozytywną decyzję o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za okres od I do XII 2013 r. do kwoty 6.500 zł miesięcznie.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy kwotę zaliczki na podatek dochodowy wynikającą z decyzji organu podatkowego, wydanej na podstawie art. 22 § 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, Wnioskodawca ma prawo pomniejszyć o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapłaconej w danym miesiącu przez Zainteresowanego?
Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do pomniejszenia zaliczki na podatek, wynikającej z decyzji organu podatkowego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapłaconej w danym miesiącu.
Przepisy art. 44 ust. 6b oraz 6h ustawy o podatku dochodowym od fizycznych regulują zasady obliczania zaliczek na podatek dochodowy w uproszczonej formie przez podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej.
Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:
w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1;
jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.
Podatnicy opodatkowani w danym roku podatkowym na zasadach określonych w art. 30c, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, kwotę zaliczek obliczają, z zastrzeżeniem ust. 6i, od dochodu, o którym mowa w ust. 6b, przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19% (art. 44 ust. 6h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Przepis art. 22 ust. 2a Ordynacji podatkowej reguluje instytucję ograniczenia poboru zaliczek. W przypadku, w którym podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawie byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy, organ podatkowy na wniosek podatnika ogranicza pobór zaliczek w drodze decyzji. Należy zwrócić uwagę, że instytucja ograniczenia poboru odnosi się wprost do zaliczek na podatek, obliczonych na podstawie ustaw podatkowych, nie wyznacza zatem wprost kwoty, którą podatnik powinien zapłacić na rachunek bankowy urzędu skarbowego.
Tym samym do zaliczek, których kwota uległa ograniczeniu na podstawie decyzji właściwego organu podatkowego, nadal mają zastosowanie przepisy art. 44 ustawy o podatku dochodowym, w szczególności te które regulują zasady oraz terminy jej wpłaty. Podatnik ma również prawo zastosowania art. 44 ust. 6i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego kwotę zaliczki podlegającą wpłacie, obliczoną w sposób określony w ust. 6b lub 6h, zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, zapłaconej w danym miesiącu przez podatnika.
W ocenie Wnioskodawcy, przyjęcie odmiennej wykładni byłoby zupełnie nieuzasadnione. Zaliczka w zryczałtowanej formie, obliczona w sposób określony w ust. 6b lub 6h nie zmienia swojego charakteru tylko dlatego, że organ podatkowy przychylił się do wniosku podatnika o ograniczeniu jej poboru. Na mocy decyzji modyfikacji ulega jedynie wysokość zaliczki, jednakże Wnioskodawca zachowuje prawo do odliczenia, o którym mowa w art. 44 ust. 6i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z dyspozycją przepisu art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U z 2012 r., poz. 361 ze zm.), podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.
Zgodnie z art. 44 ust. 3 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne.
Wysokość zaliczek, z zastrzeżeniem ust. 3f, ustala się w następujący sposób:
- obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,
- zaliczkę za ten miesiąc stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b,
- zaliczkę za dalsze miesiące ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające.
Jednakże, stosownie do treści art. 44 ust. 6b ww. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 44 ust. 1 pkt 1, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h i 6i, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:
- w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
- w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.
Podatnicy, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, kwotę zaliczek obliczają, z zastrzeżeniem ust. 6i, od dochodu, o którym mowa w ust. 6b, przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19%. (art. 44 ust. 6h ww. ustawy).
W myśl art. 44 ust. 6i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwotę zaliczki podlegającą wpłacie, obliczoną w sposób określony w ust. 6b lub 6h, zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, zapłaconej w danym miesiącu przez podatnika.
Natomiast stosownie do postanowień art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy należy wskazać iż sposób ustalania należnych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku osób ustalających ich wysokość na zasadach uproszczonych – wynika z art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przypadku osób ustalających zaliczki na podatek dochodowy w oparciu o zasady określone w art. 44 ust. 6b ww. ustawy, wartością wyjściową do obliczenia należnej zaliczki jest wysokość dochodu osiągniętego przez podatnika z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wynikająca z zeznania podatkowego złożonego w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy, bądź – w przypadku określonym w art. 44 ust. 6b pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – złożonego w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.
Z przedstawionego we wniosku opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i wpłaca zaliczki miesięczne w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty wynikającej z zeznania złożonego w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy. W związku z tym, że zaliczka wyliczona w sposób uproszczony na podstawie zeznania podatkowego za 2011 r. byłaby niewspółmiernie wysoka w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na 2013 r., Wnioskodawca wystąpił do właściwego organu podatkowego o ograniczenie poboru zaliczki na podstawie art. 22 § 2a ustawy Ordynacja podatkowa. Wnioskodawca uzyskał pozytywną decyzję o ograniczeniu poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za okres od I do XII 2013 r.
Z treści art. 22 § 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012 r., poz. 749 ze zm.) wynika, że organ podatkowy, na wniosek podatnika, ogranicza pobór zaliczek na podatek, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że zaliczki obliczone według zasad określonych w ustawach podatkowych byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku należnego od dochodu przewidywanego na dany rok podatkowy.
Zaliczka na podatek dochodowy została obliczona zgodnie z art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast decyzją urzędu skarbowego wydaną na podstawie art. 22 § 2a ustawy Ordynacja podatkowa organ podatkowy ograniczył jedynie wysokość tej zaliczki.
Zgodnie z art. 44 ust. 6i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kwotę zaliczki podlegającą wpłacie, obliczoną w sposób określony w ust. 6b lub 6h, zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b, zapłaconej w danym miesiącu przez podatnika.
W stanie faktycznym opisanym we wniosku skoro zaliczka miesięczna została obliczona zgodnie z art. 44 ust. 6b ww. ustawy to w myśl art. 44 ust. 6i przysługuje odliczenie składek na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapłaconej w danym miesiącu przez podatnika.
Tak więc w przedmiotowej sprawie, Wnioskodawca ma prawo do pomniejszania zaliczki na podatek, wynikającej z decyzji organu podatkowego o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o której mowa w art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapłaconej w danym miesiącu.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dn. 3 czerwca 2013 r., sygn. ILPB1/415-257/13-2/IM