Porzucenie pracy, a urlop wypoczynkowy

„Pracownik został zatrudniony na okres próbny od 01.12. do 31.12.2017 r., od dnia 05.12. nie pojawił się w pracy, nie odbiera telefonów. Firma zamierza w dniu 07.12. wysłać pismo informujące o rozwiązaniu umowy z winy pracownika art. 52 par. 1 pkt 1 K.p. Czy umowę o pracę można rozwiązać z dniem 04.12. (kiedy pracownik był ostatni dzień w pracy), a data wystawienia świadectwa będzie późniejsza? Czy należy pracownikowi wypłacić ekwiwalent za urlop (faktycznie przepracował 2 dni), jeśli tak to jak wyliczyć ekwiwalent? Czy można w takiej sytuacji stawkę godzinową pomnożyć przez liczbę przysługujących godzin?”

Na wstępie należy stwierdzić, że zarówno rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia jak i wypowiedzenie umowy o pracę zostaje …

(…) złożone w chwili doręczenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy drugiej stronie. Jeśli jest ono złożone w formie pisemnej liczy się chwila otrzymania pisma przez jego adresata. Może ono zostać doręczone osobiście drugiej stronie stosunku pracy, a także zostać wysłane pocztą.

Dla skuteczności doręczenia oświadczenia woli o rozwiązaniu lub o wypowiedzeniu umowy o pracę wystarczy, że adresat pisma miał możliwość zapoznać się z jego treścią. Nie ma potrzeby, żeby adresat w jakiś sposób kwitował lub zgadzał się na przyjęcie wypowiedzenia itd. W związku z powyższym nie można uznać dnia 4 grudnia br. jako ostatni dzień stosunku pracy, albowiem pracownikowi nie doręczono w tym dniu oświadczenia woli o rozwiązaniu z nim umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy.

W sytuacji gdy dla tego pracownika praca ta jest kolejną w jego życiu zawodowym, to otrzymuje on prawo do urlopu proporcjonalnego do okresu zatrudnienia. W tym przypadku idzie o niepełny miesiąc. Brak jest szczegółowych danych potwierdzających jednoznacznie ilość przysługujących pracownikowi dni urlopu wypoczynkowego za okres zatrudnienia. Natomiast dopóki stosunek pracy nie zostanie rozwiązany, pracownik nie nabywa prawa do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Obliczanie na tym etapie ww. ekwiwalentu jest przedwczesne.

Informacyjnie podaję, że przy ustalaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy stosować regułę, zgodnie z którą jeżeli pracownik nie przepracował pełnego okresu 3 miesięcy (np. z powodu choroby lub innej absencji), wynagrodzenie faktycznie wypłacone mu w tym okresie dzieli się przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Jest to tzw. dopełnienie podstawy. Powyższe wynika z § 16 ust. 2 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Natomiast ekwiwalent za niewykorzystany urlop oblicza się:

  • dzieląc sumę miesięcznych wynagrodzeń ustalonych w podany wcześniej sposób przez współczynnik urlopowy, a następnie,
  • dzieląc tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez liczbę odpowiadającą dobowej normie czasu pracy obowiązującej pracownika, a następnie,
  • mnożąc tak otrzymany ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 962.
  2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 08.01.1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop – Dz.U. z 1997 r. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.