Potrącenia komornicze z wynagrodzeń

man-5806012_640.jpg

Które składniki wynagrodzenia podlegają egzekucjom komorniczym?

„Czy należy dokonywać potrąceń ze świadczeń ZFŚS (np. wczasy pod gruszą, świadczenia pieniężne), jeżeli otrzymaliśmy pismo komornika o zajęciu wynagrodzenia za pracę i potrącaniu należności z tytułu wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenia za prace zlecone, nagród i premii przysługujących za okres zatrudnienia, związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszy pozostających w związku ze stosunkiem pracy – nie więcej niż 1/2 wynagrodzenia? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Czy kwota świadczenia powinna być doliczona do wynagrodzenia za pracę (wypłaconego razem z nim w danym miesiącu) i pozostawiona kwota wolna od potrąceń? Czy wynagrodzenie i świadczenie traktować osobno? Jeżeli tytuł zajęcia brzmi, jak wyżej, czy jesteśmy zobowiązani do potrąceń z zasiłku chorobowego? Czy powinno to być ujęte w tytule pisma komorniczego (zajęcie wynagrodzenia za pracę i wierzytelności z zasiłku)? Dodam, że jesteśmy płatnikiem zasiłków.”

W ocenie Autora, jeżeli komornik …

(…) dokonał zajęcia z wynagrodzenia za pracę na podstawie art. 880-888 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.), wówczas egzekucja nie obejmuje świadczeń ZFŚS przyznawanych pracownikom.

W odniesieniu do pytania o zasiłek chorobowy, to podlega on egzekucji komorniczej na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wspomniany akt prawny przewiduje granice procentowe tych potrąceń, a mianowicie na zaspokojenie należności alimentacyjnych potrąceniu podlega 60% zasiłku, natomiast na zaspokojenie należności innych niż alimentacyjne potrąceniu podlega 25% zasiłku (wolna od potrąceń i egzekucji jest kwota zasiłku w części odpowiadającej 50% kwoty najniższej emerytury).

Zdaniem Autora, nie ma znaczenia dokładne brzmienie tytułu pisma komorniczego, bowiem poprzez analogię należy rozumieć, iż zajęcie z wynagrodzenia za pracę, do którego należy stosować przepisy Kodeksu pracy, będzie dotyczyło również zajęcia z zasiłku chorobowego, mimo jego regulacji w odrębnych przepisach.

Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego – Dz.U. z 2018 r. poz. 155 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – Dz.U. z 2017 r. poz. 1383 z późn. zm.