Praca nauczycieli podczas ferii

Nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej pracuje na zastępstwo w oddziale przedszkolnym. Czy nauczyciel, który wyrazi zgodę, może pracować podczas ferii szkolnych w placówce nieferyjnej, co z wykorzystaniem (w pełnym wymiarze) Jego urlopu wypoczynkowego, czy praca ta może być potraktowana np. jako godziny nadliczbowe? Jak należy postąpić w takim przypadku, jeśli nauczyciel nie wyrazi zgody. Nauczyciele, o których mowa są zatrudnieni w szkole, na pełnych etach jako nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej – umowy zawarte na czas nieokreślony. Placówka posiada również oddziały przedszkolne, czyli nieferyjne. Od września 2020 roku nauczycielom dodatkowo, przydzielono w zakresie obowiązków opiekę nad oddziałami przedszkolnymi (ze względu na nieobecność nauczyciela prowadzącego), jeden z nauczycieli ma 18,5 godziny tygodniowo w oddziale przedszkolnym, drugi 12 godzin tygodniowo – godziny w oddziale przedszkolnym są przyznane jako zastępstwo.

Ze stanu faktycznego opisanego w pytaniu wynika, że powierzenie opieki w oddziałach przedszkolnych nastąpiło w ramach już istniejącego stosunku pracy, a zatem jest to jedynie aneks do istniejącej umowy.

Z pytania wynika jednak, że nieprawidłowo …

(…) traktują Państwo pracę w oddziale przedszkolnym, jako pracę w jednostce nieferyjnej. Jeżeli natomiast oddział ten znajduje się w szkole podstawowej, to nie ma podstaw do traktowania go inaczej, niż funkcjonuje szkoła, w której został zorganizowany. Oddział przedszkolny nie jest odrębną jednostką organizacyjną systemu oświaty, nie został bowiem wymieniony jako taka jednostka w art. 2 ustawy Prawo oświatowe, a zatem nie stanowi organizacyjnie odrębnej struktury, tylko wchodzi w skład szkoły podstawowej jedynie jako dodatkowy oddział tym się różniący od oddziałów szkolnych jedynie, że realizuje programy przedszkolne. Nadal działa jednak w ramach struktury jednostki feryjnej a jego nauczyciele nie są zatrudnieni w oddziale, tylko w szkole, a więc w jednostce feryjnej i mają uprawnienia jednostki feryjnej, a więc również prawo do urlopu w trakcie ferii.

Co za tym idzie, nie pracują w trakcie ferii zimowych, nie można im zatem powierzyć obowiązku pracy w ramach istniejącej umowy. Dopuszczalne jest jedynie zawarcie odrębnej umowy jako z opiekunami w trakcie ferii szkolnych.

Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 14.12.2016 r. Prawo oświatowe – Dz.U. z 2020 r. poz. 910 ze zm.