Pracodawcy: Zakładowy regulamin wynagradzania
„Pracodawca chce wprowadzić dodatkową nagrodę za „polecenie”, która polegałaby na tym, że pracownik który poleci osobę do pracy w firmie i ta osoba przepracuje 6 miesięcy dostanie nagrodę za polecenie w określonej kwocie. Czy zapis o takiej nagrodzie powinien znaleźć się w regulaminie wynagradzania? Czy wystarczy informacja przekazana pracownikom? Czy w przypadku zapisu w regulaminie, można określić czas jej obwiązywania?”
Przepisy prawa pracy nie precyzują konkretnie, jaka powinna być treść przepisów wewnątrzzakładowych, do których niewątpliwie zalicza się zakładowy regulamin wynagradzania, zakreślając jedynie jego ogólne ramy. Dlatego też pracodawca, tworząc regulamin wynagradzania, powinien pamiętać o …
(…) zachowaniu prawa pracowników do minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz o zasadach dotyczących równego traktowania w zakresie ustalania warunków wynagradzania.
Ten sam pracodawca toczy dziś walkę o pracownika, która jest w dzisiejszych czasach coraz trudniejsza, zatem nie dziwi fakt, że pracodawca łapie się nietypowych metod rekrutacji. I do takich metod należy stosowanie bliżej nieokreślonej nagrody, gratyfikacji pieniężnej, czy też innych form rzeczowych za tzw. „polecenie” pracownika. W tym zakresie to pracodawca jest w pełni autorem procedury umożliwiającej otrzymanie przez osobę polecającą gratyfikacji za polecenie innej osoby do pracy.
Pamiętać jednak musi przy tym aby nie tworzyć przepisów, które naruszałyby ogólnie przyjęte zasady w prawie pracy, by nie narazić się na zarzut np. dyskryminacji w zatrudnieniu.
Jeżeli już pracodawca podejmuje decyzję o wprowadzeniu tego typu praktyki musi sobie odpowiedzieć na kilka pytań: po pierwsze: musi ustalić kogo nagradza – tylko pracowników, a może również, praktykantów, kandydatów na inne stanowiska? Czy wszyscy mają jednakowe nagrody, czy też nasz zespół chcemy premiować szczególnie?; po drugie: trzeba ustalić, jak pracodawca nagradza – płacimy gotówką, wręczamy bony, stawiamy na gratyfikacje rzeczowe albo doświadczenia, a może integrujemy system nagrodowy z dostępnymi kafeteriami benefitowymi?; po trzecie: czy bonus należy się tylko za zatrudnienie osoby poleconej, czy też może wolimy nagradzać każdą pożądaną aktywność (np. pozyskanie CV)?; po czwarte: czy rozbijamy bonus na raty, a jeśli tak – kto to będzie pamiętać o wypłacie kolejnej i weryfikować, że się ona należy?
Nie wchodząc w szczegóły, w ocenie Autora pomysł zawarty w pytaniu jest możliwy do zrealizowania, przy czym jednocześnie uważam, że powinien on zostać maksymalnie doprecyzowany tak, aby nie wzbudzał przed wszystkim wątpliwości interpretacyjnych. W przypadku zapłaty nagrody po 6-miesięcznej pracy przez poleconego pracownika, pracodawca winien w regulaminie zapisać, m.in. czy wypłaca w całości nagrodę po jego upływie czy rozkłada ją w systemie miesięcznych rat.
Następnie z zapisu regulaminu winien wynikać fakt, co należy rozumieć pod pojęciem „przepracowania” 6-miesięcy, czy chodzi wyłącznie o przebywanie pracownika poleconego w zatrudnieniu, czy o efektywnie przepracowany jego czas, gdzie np. okres zwolnienia chorobowego już powodowałby zmiany w uzyskaniu tejże nagrody.
Paweł Nowak – prawnik