Pracownicy i konsekwencje wypowiedzenia umowy

gloves-5155220_640.jpg

„Przesyłam w załącznikach skan części umowy z zapiskami na temat wypowiedzenia umowy. Chciałabym wypowiedzieć umowę ze względu na to jaka jest tam atmosfera, ale nie chcę tego opisywać więc chciałabym podeprzeć się umową. Proszę o pomoc jak mogę to zrobić, ewentualnie jakie będę miała konsekwencje wypowiedzenia umowy?”

Przede wszystkim zauważyć należy, że Czytelnik nie wskazuje o jaki rodzaj umowy w tym przypadku chodzi. Nie wiemy czy jest to cywilnoprawna umowa nazwana czy nienazwana. To utrudnia udzielenie merytorycznej odpowiedzi. Pytanie musi zawierać przynajmniej podstawowe informacje opisywanego problemu tj. jaki to jest rodzaj umowy, co jest przedmiotem umowy, czyli do czego zobowiązuje się wykonawca.

Natomiast analizując treść dosłanych do pytania scanów umowy można wyciągnąć wniosek, że zawarte w nich zapisy mogą dotyczyć kilku rodzajów umów. Już na wstępie czytamy – zgodnie z …

(…) treścią § 3 ust. 3 scanu umowy, że każda ze stron może rozwiązać umowę w okresie jej trwania z zachowaniem 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia. W tym miejscu należy podkreślić, zakładając, że jest to w gruncie rzeczy umowa o dzieło, że przepisy Kodeksu cywilnego nie dają możliwości wypowiedzenia umowy o dzieło, tylko dają możliwość odstąpienia od umowy o dzieło, a więc złożenia oświadczenia woli powodującego wygaśnięcie stosunku prawnego od momentu jej zawarcia.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jak zatem widać stronami umowy o dzieło są przyjmujący zamówienie oraz zamawiający.

Jak zatem widać umowa o dzieło jest umową odpłatną, wzajemną, dwustronnie zobowiązującą. Odstąpienie od umowy o dzieło musi dojść do przyjmującego w taki sposób, że będzie mógł się on zapoznać z jego treścią.

Zgodnie z treścią art. 77 Kodeksu cywilnego:
§ 1. Uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia.
§ 2. Jeżeli umowa została zawarta w formie pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie wymaga zachowania formy dokumentowej, chyba że ustawa lub umowa zastrzega inną formę.
§ 3. Jeżeli umowa została zawarta w innej formie szczególnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia; natomiast odstąpienie od umowy albo jej wypowiedzenie powinno być stwierdzone pismem.

Z przepisu tego wynika, iż niezależnie od tego w jakiej formie umowa została zawarta (zwykła forma pisemna czy forma kwalifikowana), to odstąpienie od niej powinno być dokonane w zwykłej formie pisemnej. Forma ta została przewidziana dla celów dowodowych. W przypadku jej niedochowania, w trakcie sporu sądowego nie będzie można się powoływać na dowód z przesłuchania świadków i stron. Rygor ten nie dotyczy jednak sporów konsumenta z przedsiębiorcą.

Paweł Nowak – prawnik

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 23.04.1964 r. Kodeks cywilny – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1740.