Pracownicy i szkolenie w dzień wolny od pracy

training-3185170_640.jpg

„Pracownik pracuje w podstawowym systemie czasu pracy od 7.30 do 15.30 od poniedziałku do piątku. Pracownik będzie na szkoleniu, które ma bezpośredni związek z wykonywaną pracą i podnoszący jego kwalifikacje w dniu wolnym od pracy, w sobotę, w godzinach 10.00-16.00. Czy w związku z tym należy się dzień wolny? W jaki sposób zaznaczyć szkolenie w ewidencji czasu pracy? Czy od 15.30 do 16.00 wystąpią godziny nadliczbowe?”

Niejednokrotnie zdarza się, iż pracodawcy kierują pracowników na dodatkowe szkolenia w dni wolne lub też poza godzinami pracy. Kodeks pracy wprost stanowi …

(…) jedynie, iż szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. W pozostałych przypadkach możliwość zaliczenia szkolenia do czasu pracy zależy od jego charakteru.

Przede wszystkim należy zatem rozważyć, czy pracodawca wydał polecenie pracownikowi wzięcia udziału w organizowanych przez niego szkoleniach. Zgodnie bowiem z art. 100 Kodeksu pracy pracownik powinien stosować się do poleceń przełożonych. Jeśli zatem uczestnictwo w szkoleniu, które odbywa się w dniu wolnym jest obowiązkowe, wlicza się je do czasu pracy. Istotne jest także by szkolenie to związane było z podnoszeniem szczególnych kwalifikacji zawodowych – np. wymaganych wyłącznie do pracy u danego pracodawcy.

Z kolei w przypadku, gdy chęć udziału w szkoleniu, które nie podnosi kwalifikacji szczególnych, wyraził sam pracownik, a pracodawca jedynie organizuje szkolenie lub pokrywa jego koszty to nie wlicza się ono do czasu pracy.

Jeśli szkolenie, które odbywa się w dniu wolnym od pracy zaliczane jest do czasu pracy, to czas szkolenia stanowi pracę w godzinach nadliczbowych z powodu przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy.

Zgodnie z art. 1513 K.p. pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Podkreślić należy, że pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi całego dnia wolnego, nawet jeśli szkolenie w dzień wolny od pracy trwało krócej niż dobowy czas pracy danego pracownika. Nieudzielenie dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego upoważnia pracownika do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Kamil Wywiał – prawnik

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.