Pracownicy i wstępne badania lekarskie

„Badania wstępne. Od dnia 01.09. b.r. nauczyciel będzie zatrudniony w naszej szkole. Z jakim rodzajem badania lekarskiego powinien przedstawić orzeczenie? W poprzedniej szkole rozpoczynał pracę, więc na orzeczeniu zaznaczono „wstępne”. Czy gdyby posiadał orzeczenie badań okresowych z poprzedniej szkoły, mógłby być zwolniony z obowiązku badań wstępnych?”

Do obowiązków każdego z pracodawców należy kierowanie nowych pracowników na wstępne badania lekarskie, więc co do zasady wynikającej z przepisów Kodeksu pracy, nowi pracownicy podlegają wstępnym badaniom lekarskim. Istnieją jednak sytuacje, w których zmiana pracy nie musi wiązać się z …

(…) wizytą u lekarza medycyny pracy. Lekarskim badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Badań wstępnych nie muszą wykonywać też osoby przyjmowane do pracy u innego pracodawcy ale tylko jeśli spełniają poniższe warunki:

1) przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i

2) przedstawią skierowanie na badania, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie lekarskie i                                                                                                                      3) przerwa między zatrudnieniem u poprzedniego i nowego pracodawcy nie przekracza 30 dni i

4) pracodawca stwierdzi, że warunki pracy opisane w skierowaniu na badania lekarskie u poprzedniego pracodawcy są zgodne z warunkami proponowanymi i                                  5) nie będą wykonywały prac szczególnie niebezpiecznych.

W innym wypadku jeszcze przed rozpoczęciem pracy zatrudniony musi poddać się wstępnym badaniom lekarskim.

Zatem, jeśli pracownik/nauczyciel przedstawi aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i przedstawi skierowanie na badania, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie lekarskie, a także przerwa między zatrudnieniem u poprzedniego i nowego pracodawcy nie przekroczy 30 dni, wówczas taki nauczyciel będzie zwolniony z obowiązku wykonania lekarskich badań wstępnych.

Paweł Nowak – prawnik