Pracownicy w izolacji domowej – możliwość zdalnej pracy
W związku z wprowadzeniem nowych form działań ochronnych, prócz kwarantanny, w postaci izolacji domowej, powstała luka prawna w zakresie możliwości wykonywania pracy zdalnej przez osoby objęte takimi obostrzeniami sanitarnymi. Ostatnio opublikowane zmiany w przepisach zawierają niezbędne regulacje w tym obszarze.
Przepisy adresowane do wspomnianej na wstępie grupy pracowników przewidziano w ustawie z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2157). Powołana ustawa weszła w życie z dniem 5 grudnia br. i zmienia m.in. ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 1842, z późn. zm.), będącą podstawowym aktem prawnym określającym zasady funkcjonowania w okresie epidemii.
W ustawie z dnia 2 marca 2020 r. dodany został art. 4ha, który – w ust. 1 – stanowi, iż w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. 3 ust. 3-8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r., a więc unormowania, które określają zasady wykonywania pracy w formie zdalnej.
W art. 4ha ust. 2 zawarto z kolei zastrzeżenie, zgodnie z którym w przypadku świadczenia pracy w trakcie izolacji w warunkach domowych, o której mowa w art. 4ha ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r., nie przysługuje wynagrodzenie przewidziane w art. 92 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby (art. 92 k.p. dotyczy uprawnień w zakresie wynagrodzenia chorobowego).
Nowo wprowadzony art. 4hb rozstrzyga natomiast kwestię prawa do wynagrodzenia lub świadczenia chorobowego w razie gdy podczas kwarantanny lub izolacji domowej praca nie jest świadczona. W myśl tego zapisu – za okres nieświadczenia pracy w trakcie kwarantanny albo izolacji w warunkach domowych przysługuje wynagrodzenie chorobowe (art. 92 k.p.) albo świadczenie pieniężne z tytułu choroby.
Maciej Ofierski