Prawo budowlane: Naziemne instalacje fotowoltaiczne

ekonomia_informacje-36.jpg

„Nie mogę nigdzie doszukać się informacji o maksymalnej wysokości naziemnej instalacji fotowoltaicznej. Czy montaż paneli na wiacie pokrytej panelami fotowoltaicznymi podlega zapisowi z prawa budowlanego o max wysokości 3m? Bo jeden z art. mówi, że instalacje fotowoltaiczne nie podlegają rygorowi sporządzenia projektu budowlanego, a inspektorzy budowlani nie wiedzą. Nikt nie napisał, że jest coś takiego jak wiata fotowoltaiczna. Albo wiata albo konstrukcja fotowoltaiczna.”

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w …

(…) art. 28 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z wyjątkiem robót zwolnionych z tego obowiązku na podstawie art. 29-31 ww ustawy. Przepisy te zawierają zamknięty katalog budów i robót budowlanych, których wykonywanie wymaga jedynie zgłoszenia bądź też, których wykonywanie nie wymaga ani uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.

Odpowiadając na postawione pytanie w pierwszej kolejność wskazać należy, iż w ślad za brzmieniem art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c ww. ustawy nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej.

Równocześnie należy jednak pamiętać, iż art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. a w/w ustawy stanowi, że zgłoszenia wymaga wykonywanie robót polegających na instalowaniu na obiektach budowlanych stanowiących albo niestanowiących całości techniczno-użytkowej urządzeń, w tym antenowych konstrukcji wsporczych i instalacji radiokomunikacyjnych, a także związanego z tymi urządzeniami osprzętu i urządzeń zasilających, o wysokości powyżej 3 metrów.

Z powyższego wynika, iż jeśli instalacja ma moc mniejszą niż 50 kW nie jest wymagane zarówno uzyskanie pozwolenia jak i zgłoszenie, wyjątkiem jest jednak sytuacja, w której panele mają wysokość większą niż 3 metry, takim bowiem przypadku przed przystąpieniem do robót należy dokonać ich zgłoszenia. Dotyczy to jednak przypadku instalowania ogniw fotowoltaicznych wraz z konstrukcją mocującą na obiekcie budowlanym.

Od opisanego przypadku odróżnić natomiast należy montaż wolnostojących ogniw fotowoltaicznych. Zgodnie bowiem stanowiskiem Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego z dn. 19.12.2013 r., znak: BP-2bk-0731-47/13 montaż wolnostojących ogniw fotowoltaicznych nie będzie wymagał uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Mimo, iż stan prawny uległ zmianom od chwili opublikowania stanowiska przez GUNB, zasada ta powinna mieć nadal zastosowanie.

Podsumowując, przepisy określające maksymalną wysokość paneli fotowoltaicznych znajdą zastosowanie w przypadku montowania ich na obiektach budowlanych. W przypadku wolno stojących ogniw fotowoltaicznych pozwolenie na budowę konieczne będzie, gdy ich moc przekroczy próg 50 kW.

Kamil Wywiał – aplikant radcowski

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 07.07.1994 r. Prawo budowlane – Dz.U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.