Prawo do urlopu wypoczynkowego

sunrise-4387984_640.jpg

„Osoba zatrudniona jest na umowę o pracę. Wraca po urlopie wychowawczym do firmy (po 2 latach od zakończenia urlopu rodzicielskiego). Czyli osoba nie była w pracy 3 lata i należy się jej zaległy urlop wypoczynkowy za ten okres, czyli 3 lata razy 26 dni? Czy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym nabywamy prawo do urlopu wypoczynkowego, który to przedawnia się przecież po 3 latach?”

Odnosząc się do drugiego pytania to warto wiedzieć, że …

(…) przedawnienie roszczeń ze stosunku pracy zostało uregulowane w treści art. 291 § 1 Kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne. Regulacja ta dotyczy m.in. prawa do urlopu wypoczynkowego. Tylko nieliczne roszczenia ze stosunku pracy mają inne terminy przedawnienia.

Ponadto, zgodnie z treścią art. 2931 K.p. – bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego. Pytanie nie zawiera szczegółów (tj. dat kalendarzowych) dotyczących faktu korzystania z uprawnień rodzicielskich tj. urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, stąd trudno jest udzielić na pytanie precyzyjnej odpowiedzi.

Niemniej jednak, jeśli pracownik w dniu 1 stycznia danego roku kalendarzowego przebywał na urlopie wychowawczym, to za ten rok nie uzyskuje prawa do urlopu wypoczynkowego, jeśli będzie na nim przebywał do końca roku kalendarzowego. Pytanie, czy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego jest uzależnione od tego czy chodzi o zaległy urlop wypoczynkowy czy kolejny w danym roku kalendarzowym. Pytanie wymaga doprecyzowania.

Paweł Nowak – prawnik prawa pracy i prawa oświatowego

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 108 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 305.