Prawo pracy: Umowa w celu zastępstwa
„Czy właściwy jest zapis w umowie, cyt.: „na czas określony od 01.02.2021 r. w celu zastępstwa nieobecnego pracownika” – z tego zapisu wynika, że jeśli nieobecny nauczyciel nie powróci do pracy na okres ferii letnich, to zatrudniony pracownik skorzysta z urlopu wypoczynkowego w trakcie ferii letnich. Czy w tym przypadku należy zawrzeć umowę do końca zajęć dydaktycznych? Powyższy zapis w umowie został podyktowany faktem, że jeśli zatrudnimy nauczyciela tylko do końca zajęć dydaktycznych, to od września następnego roku szkolnego możemy mieć problem z obsadzeniem tego stanowiska.”
Umowa w celu zastępstwa jest szczególnym rodzajem umowy na czas określony, o której mowa w …
(…) art. 251 Kodeksu pracy. Ramy czasowe obowiązywania takiej umowy można określić na dwa sposoby – poprzez wskazanie daty granicznej jej obowiązywania lub poprzez określenie zdarzenia, którego wystąpienie będzie oznaczało rozwiązanie umowy. Takim zdarzeniem jest powrót zastępowanego pracownika do pracy. Zapis w umowie może zatem brzmieć jak wskazano w pytaniu, natomiast warto tu jeszcze dokonać bliższego określenia stanowiska zajmowanego przez zastępowaną osobę, aby nie było wątpliwości, kiedy umowa wygaśnie.
Można zatem wskazać przykładowo, że chodzi o powrót do pracy zastępowanego nauczyciela geografii w klasie VIII. W ostateczności, jeżeli nie daje się w inny sposób zidentyfikować zastępowanego nauczyciela, można w umowie zawieranej z zastępcą wskazać jego nazwisko.
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy – tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1320.