Strona główna ZUS Zasiłki i świadczenia Premier zaproponował podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Premier zaproponował podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

0
Premier zaproponował podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców dzieci niepełnosprawnych

Wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrośnie od 1 maja br. z obecnych 820 zł do 1000 zł netto. Od 1 stycznia 2015 r. będzie to już 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 r. − 1300 zł − taką propozycję przedstawił premier Donald Tusk podczas sobotniego spotkania z rodzicami dzieci niepełnosprawnych protestującymi od środy (19 marca) na sejmowym korytarzu.

 

W ciągu kilkudziesięciu godzin od deklaracji premiera w ministerstwie pracy i polityki społecznej przygotowany został projekt ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Zgodnie z zapowiedzią MPiPS dziś złożony zostanie wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Z kolei na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podejmie decyzję o przesunięciu środków na ten cel. W środę projektem ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne zajmie się sejmowa komisja, co będzie gwarantowało szybkie wprowadzenie zmian na ścieżkę legislacyjną i wejście ich w życie.

Środki na podwyższenie świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców niepełnosprawnych dzieci będą pochodzić z przesunięcia funduszy. Na realizację obiecanej pomocy dla 100 tys. rodzin przeznaczona zostanie kwota 180 mln. zł. Dodatkowe pieniądze wyjęto z budżetu zaplanowanego na budowę lokalnych dróg.

Propozycja rządu zapewnia realny wzrost świadczeń pielęgnacyjnych, które – jak przypomniał premier – jeszcze w 2009 r. wynosiły 420 zł netto, a dziś wynoszą 820 zł netto. Docelowo świadczenie ma osiągnąć poziom minimalnego wynagrodzenia.

Protestujący w Sejmie rodzice nie zgadzają się na propozycję premiera. Nadal żądają oni natychmiastowej podwyżki świadczenia do poziomu płacy minimalnej oraz m.in. uzależnienia kwoty świadczenia od stopnia niepełnosprawności dziecka. Premier stanowczo podkreślił, że taki wzrost świadczenia nie jest w tym momencie możliwy. Zapewnił jednak rodziców dzieci niepełnosprawnych, że podczas prac w sejmie posłowie spróbują poszukać dodatkowych pieniędzy.

B. Opar