Produkt Krajowy Brutto w II kwartale 2021 r.
Produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2021 r. wzrósł realnie o 11,1% rok do roku. W porównaniu z naznaczonym pandemią drugim kwartałem ub. r., bardzo silnie odbiła wymiana handlowa (import wzrósł o 35,8%, a eksport o 29,3%), a także konsumpcja gospodarstw domowych (wzrost o 13,3%). Odradzają się też inwestycje, przy wiodącej roli odbudowy zapasów.
Niewyrównany sezonowo wzrost PKB Polski (w cenach średniorocznych 2020 roku) w drugim kwartale wyniósł 11,1% r/r. Oznacza to, że GUS skorygował w górę swoje pierwsze estymacje o 0,2 pkt. proc.
Analiza MRiT
Wzrost miał szeroki i dynamiczny charakter obejmując wszystkie główne agregaty popytowe. Jego bezprecedensowa skala wynikała z niskiej bazy odniesienia. Szczególnie silnie wzrósł eksport (o 29,3% r/r, przed rokiem spadek o 13,7%), a także import (35,8%, wobec spadku w II kwartale 2020 r. o 16,6% r/r), dwucyfrową dynamikę notowała także konsumpcja (13,3%, wobec spadku o 10,8% przed rokiem). Kontynuowane były także oznaki ożywienia inwestycyjnego – nakłady brutto wzrosły o 5% r/r, wobec spadku o 9,8% przed rokiem.
Opublikowane dzisiaj dane GUS potwierdzają też wstępne szacunki mówiące o tym, iż aktywność gospodarcza w drugim kwartale 2021 była wyższa od tej notowanej przed wystąpieniem zjawisk pandemicznych, tj. w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku. W przypadku przemysłu poziom aktywności jest już wyższy o ponad 10%.
Szacunki GUS wskazują też, iż aktywność gospodarcza w pierwszej połowie 2021 roku była wyższa o blisko 5% w porównaniu z okresem sprzed roku.
W opinii analityków MRiT takie tempo odbudowy aktywności gospodarczej powinno utrzymać się w kolejnych dwóch kwartałach. Oczekujemy kontynuacji ożywienia inwestycji, utrzymania się wysokiego tempa wymiany międzynarodowej i stopniowej redukcji efektów niskiej zeszłorocznej bazy. Trwały i stabilny wzrost utrzyma się przy braku niekorzystnych zaburzeń zewnętrznych oraz braku nasilenia się zjawisk pandemicznych.
Źródło: MRiT