Prowadzenie firmy z domu, a koszty i amortyzacja biura
„Koszty lokalu. Kupiłam dom jednorodzinny wraz z mężem (wspólnota) na kredyt. Otworzyłam jednoosobową działalność gospodarczą i wydzieliłam pomieszczenie na biuro (20% powierzchni). Czy mogę wliczyć do kosztu uzyskania przychodu amortyzację części biurowej i odsetki od kredytu hipotecznego domu?”
Częstą sytuacją jest wykorzystywanie części prywatnego mieszkania lub domu na cele działalności gospodarczej.
W takim przypadku przedsiębiorca jak najbardziej może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu nie tylko koszty bezpośrednio związane z prowadzeniem tejże działalności, lecz także koszty pośrednie mające związek z utrzymaniem i eksploatacją mieszkania czy domu.
Zatem do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć …
(…) proporcjonalną część kosztów eksploatacyjnych. Ponadto część domu czy mieszkania przeznaczoną na firmę można ująć w ewidencji środków trwałych i wówczas istnieje opcja zaliczenia do kosztów prowadzonej działalności również amortyzacji tej części domu/mieszkania.
Co istotne, także koszt kredytu hipotecznego, czyli odsetki od kredytu prywatnego, można w części zaliczyć do kosztów prowadzonej działalności – wystarczy jedynie wykazać związek tych kosztów z prowadzoną działalnością. W przypadku Czytelnika, prowadzenie biura w prywatnym domu będzie rozumiane jako taki związek.
Należy jedynie przestrzec, iż zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u-PIT) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów), co oznacza, że w koszty firmy można zaliczyć tylko odsetki zapłacone.
Sandra Grzywocz-Nowak – adwokat
Podstawa prawna:
Ustawa z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.