Przechowywanie paragonów z kopią VAT

Czy w przypadku sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dokumentowanej za pomocą faktury VAT, Spółka ma obowiązek przechowywania paragonów fiskalnych razem z egzemplarzem (kopią) faktury VAT, czy też może wysyłać paragon fiskalny klientowi razem z fakturą VAT?

 

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2013 r. (data wpływu 10 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku przechowywania paragonów fiskalnych razem z kopią faktury VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2013 r. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku przechowywania paragonów fiskalnych razem z kopią faktury VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą m. in. w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz różnych akcesoriów z nimi związanych (np. korkociągi, kieliszki, itd.). Spółka dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pośrednictwem punktu sprzedaży detalicznej. W niektórych przypadkach Spółka dokonuje dostawy towarów do miejsca wskazanego przez klienta (np. do miejsca zamieszkania).

W przyszłości, w przypadku sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, która podlega ewidencjonowaniu za pomocą kasy rejestrującej, Spółka będzie wystawiała na rzecz klientów faktury VAT. W takim wypadku paragon fiskalny będzie dołączany do egzemplarza faktury przechowywanego przez Spółkę, a więc nie będzie wydawany nabywcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dokumentowanej za pomocą faktury VAT, Spółka ma obowiązek przechowywania paragonów fiskalnych razem z egzemplarzem (kopią) faktury VAT, czy też może wysyłać paragon fiskalny klientowi razem z fakturą VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dokumentowanej za pomocą faktury VAT, Spółka ma obowiązek przechowywania paragonów fiskalnych razem z egzemplarzem (kopią) faktury VAT i nie może wysyłać paragonu fiskalnego klientowi razem z fakturą VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Obowiązek ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy rejestrującej

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W myśl art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Możliwość wystawiania faktur VAT dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy rejestrującej

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. la, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie zaś do art. 106 ust. 4 ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Z kolei zgodnie z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dalej: Rozporządzenie), w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Brak możliwości wydania paragonu fiskalnemu osobie fizycznej, której wystawiono fakturę VAT

Odnosząc powyższe zapisy do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Spółka będzie dokumentować dostawę towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, za pomocą faktur VAT. Taki sposób dokumentacji jest dopuszczalny i zgodny z powołanymi powyżej regulacjami, w szczególności art. 106 ust. 4 ustawy o VAT.

Opisany sposób dokumentowania transakcji nie oznacza jednak, że Spółka będzie zwolniona z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej. Spółka będzie więc zobowiązana do rejestrowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pomocą kasy rejestrującej.

Jednocześnie należy wskazać, że w takim wypadku na Spółce spoczywa obowiązek dołączenia paragonu dokumentującego taką transakcję do będącego w jej posiadaniu egzemplarza faktury VAT. Tym samym Spółka nie będzie miała możliwości przekazywania klientom paragonu dokumentującego tę sprzedaż.

Należy więc stwierdzić, że przepis art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, nakazujący podatnikom wydawanie oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy nie będzie miał w przypadku Spółki zastosowania. Obowiązek ten podlega bowiem wyłączeniu przez przepis szczególny (§ 7 ust. 1 Rozporządzenia), który nakazuje Spółce wydanie nabywcy faktury VAT i zatrzymanie paragonu fiskalnego w swojej ewidencji.

Taka interpretacja omawianych regulacji jest – zdaniem Spółki – zgodna zarówno z wykładnią systemową przepisów o VAT, jak i wykładnią celowościową. Jeżeli bowiem klient (nabywca) otrzymuje fakturę VAT, to posiada on dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży. Dokument taki może być wykorzystany zarówno do celów podatkowych, jak i innych (np. złożenia reklamacji). Wydanie nabywcy drugiego dokumentu dotyczącego tej samej transakcji (czyli paragonu fiskalnego), byłoby niezasadne, jako że rodziłoby ryzyko nadużyć (dwukrotne wykorzystanie dokumentów przez nabywcę – bądź dla celów podatkowych, bądź innych). Stąd też wymóg, aby w przypadku wydania nabywcy faktury VAT, paragon fiskalny był przechowywany przez sprzedawcę, jest w pełni uzasadniony.

Interpretacje organów podatkowych

Należy zauważyć, że przedstawione powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 20 grudnia 2012 r. (sygn. IPPP2/443-1092/12-4/RR), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, przy stanie faktycznym, w którym to wnioskodawca prowadził sprzedaż w imieniu i na rzecz innej spółki, ale dokumentował każdą transakcję sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych fakturą wystawianą przez wnioskodawcę, orzekł, że „w związku z tym, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, to również on będzie zobowiązany do dołączania paragonów da kopii wystawionych w imieniu i na rzecz X.”

Z kolei w interpretacji indywidualnej z 19 grudnia 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. lPPP2/443-1119/12-6/KOM) stwierdził: „z treści wniosku wynika, iż każda transakcja sprzedaży dokonana w imieniu i na rzecz zleceniodawcy (X) będzie zawsze dokumentowana fakturą wystawioną przez Wnioskodawcę, w imieniu i na rzecz X. Danymi sprzedawcy na fakturze będą dane X. Wnioskodawca przekaże fakturę nabywcy produktów natychmiast po dokonaniu sprzedaży. W związku z tym, że Wnioskodawca będzie zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej, to również on będzie zobowiązany do dołączania paragonów do kopii wystawionych w imieniu i na rzecz X.”

Ponadto, w interpretacji indywidualnej z 10 kwietnia 2012 r. wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy wskazano, że w sytuacji, gdy wnioskodawca zobligowany jest do dokumentowania transakcji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przy zastosowaniu kas rejestrujących wydając nabywcom fakturę VAT „Wnioskodawca jest obowiązany dołączyć paragon dokumentujący tę sprzedaż do posiadanej kopii faktury VAT.”

Podsumowanie

W związku z powyższym należy stwierdzić, że w przypadku, gdy Spółka dokonuje dostawy towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dokumentowanej za pomocą faktury VAT, Spółka ma obowiązek przechowywania paragonów fiskalnych razem z egzemplarzem (kopią) faktury VAT. Jednocześnie Spółka nie ma możliwości wydania paragonu fiskalnego klientowi razem z fakturą VAT.

Mając powyższe na uwadze, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”.

W myśl ust. 1 tego przepisu podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Powyższy przepis określa generalną zasadę, z której wynika, iż obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej dotyczy wszystkich podatników, którzy dokonują sprzedaży na rzecz określonych w nim odbiorców, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Zatem jednym z podstawowych kryteriów decydujących o obowiązku stosowania do ewidencjonowania kas rejestrujących jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy.

Zasady stosowania przez podatników kas rejestrujących zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2013 r. poz. 363).

Zgodnie z § 3 ust. 1 tego rozporządzenia podatnicy prowadzą ewidencję każdej sprzedaży, w tym sprzedaży zwolnionej, wyłącznie przy użyciu kas, które mają potwierdzenie, że kasa spełnia funkcje wymienione w art. 111 ust. 6a ustawy oraz kryteria i warunki techniczne określone w przepisach wydanych na podstawie art. 111 ust. 9 ustawy.

Należy wskazać, iż na gruncie podatku od towarów i usług, obowiązek wystawienia faktury wynika z treści art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Natomiast podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 4 ustawy o VAT).

Szczegółowe zasady dotyczące wystawiania faktur uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360 ze zm.).

Stosownie do zapisu § 7 ust. 1 powołanego rozporządzenia, w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż.

Należy zauważyć, że w świetle obowiązujących przepisów bez znaczenia dla ustalenia obowiązku ewidencyjnego w zakresie kas rejestrujących pozostaje fakt dokumentowania całości dokonywanej sprzedaży fakturami VAT. Ponadto należy podkreślić, iż dokumentowanie świadczonych transakcji fakturami VAT nie wyklucza obowiązku w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz różnych akcesoriów z nimi związanych. Spółka dokonuje sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych za pośrednictwem punktu sprzedaży detalicznej. W przyszłości, w przypadku sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, która podlega ewidencjonowaniu za pomocą kasy rejestrującej, Spółka będzie wystawiała na rzecz klientów faktury VAT.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą obowiązku wydawania paragonu fiskalnego nabywcom w przypadku, gdy sprzedaż jest dokumentowana za pomocą faktury VAT.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego w odniesieniu do powołanych norm prawnych zgodzić się należy ze stwierdzeniem Zainteresowanego, że w przypadku, gdy Spółka dokonuje dostawy towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, dokumentowanej za pomocą faktury VAT, Spółka ma obowiązek przechowywania paragonów fiskalnych razem z egzemplarzem (kopią) faktury VAT. Jednocześnie Spółka nie ma możliwości wydania paragonu fiskalnego klientowi razem z fakturą VAT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym zdarzeniu przyszłym należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 17 maja 2013 r., sygn. IPPP2/443-313/13-2/MM