Strona główna Informator gospodarczy Aktualności gospodarcze Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w grudniu. To był rekord!

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w grudniu. To był rekord!

0
Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w grudniu. To był rekord!

Według najnowszych danych z GUS przeciętne wynagrodzenie jest wyższe o ponad 11 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Podobnie jest w przypadku przeciętnego zatrudnienia.

Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wyniosła 6 361,6 tys. i była o 2,1 tys. niższa niż miesiąc wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Względem grudnia 2020 roku liczba zatrudnionych była wyższa o 32,6 tys., czyli tylko o 0,5 proc.

Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło w grudniu rekordowe 6 644,39  zł brutto i było nominalnie (tzn. bez uwzględnienia inflacji) aż o 11,2 proc. wyższe niż przed rokiem. Tak wysoka dynamika płac to spora niespodzianka. Analitycy spodziewali się wzrostu „średniej krajowej” o 9,0 proc. po zwyżce o 9,8 proc. notowanej w listopadzie. W ujęciu nominalnym przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2021 roku było o 670,64 złotych wyższe niż rok wcześniej.

Na taki wzrost płac na pewno miało wpływ wypłacanie w wielu firmach dodatkowych premii i nagród na koniec roku.

gr.