Przedświąteczne zbiórki charytatywne
Jak wygląda sprawa pozwoleń na prowadzenie zbiórek pieniężnych przez Organizacje Pożytku Publicznego – organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i fundacje?
„OPP a zbiórki pieniężne. Prowadzę stowarzyszenie na rzecz dzieci, chciałabym się dowiedzieć jak wygląda kwestia zbiórek publicznych. Gdzie należy uzyskać stosowne pozwolenia i w jakiej formie? Czy potrzebuję zgody na zbiórki jeśli chcę ją zorganizować np. w markecie, czy też zgoda właścicieli marketu wystarczy?”
Sama zgoda właścicieli …
(…) marketu nie jest wystarczająca. Zgodnie z art. 5 ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, zbiórka publiczna może zostać przeprowadzona po jej zgłoszeniu przez organizatora zbiórki i zamieszczeniu informacji o zgłoszeniu przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych.
Zgłoszenie zbiórki publicznej jest dokonywane przy użyciu formularza elektronicznego. Regulacja art. 6 przywołanej ustawy dopuszcza natomiast możliwość zgłoszenia zbiórki publicznej w postaci papierowej – zgodnie z ust. 2 tej regulacji organizator zbiórki wypełnia zgłoszenie zbiórki publicznej i doręcza je ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej.
Organizatorem, zgodnie z art. 3 pkt 1 cyt. ustawy, jest m.in. organizacja pozarządowa w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Zgodnie z art. 9 omawianej ustawy, zgłoszenie zbiórki publicznej zawiera w szczególności:
- cel zbiórki publicznej;
- dane organizatora zbiórki: nazwę podmiotu, oznaczenie siedziby oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub numer identyfikacyjny REGON,
- dane osoby uprawnionej do reprezentowania organizatora zbiórki;
- sposób prowadzenia zbiórki publicznej;
- miejsce prowadzenia zbiórki publicznej;
- termin rozpoczęcia i termin zakończenia zbiórki publicznej;
- przewidywane koszty niezbędne do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki, które zostaną pokryte z zebranych ofiar.
Zgłoszenie zbiórki publicznej dokonywane w postaci elektronicznej osoba uprawniona do reprezentowania organizatora zbiórki opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.
Wzór zgłoszenia zbiórki publicznej udostępniony jest nieodpłatnie na portalu zbiórek publicznych – zbiorki.gov.pl
Michał Łyszczarz – specjalista prawa oświatowego
Podstawa prawna:
- Ustawa z dn. 14.03.2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych – tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1223.
- Ustawa z dn. 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – Dz.U. z 2016 r. poz. 1817 z późn. zm.