Przejście na emeryturę, a premia kwartalna

couple-8134224_640.jpg

„Nasz pracownik przechodzi na emeryturę w trakcie miesiąca i rozwiązuje umowę o pracę, ale zaraz następnego dnia ponownie będzie przyjęty do pracy w niższym wymiarze czasu pracy. Zgodnie z regulaminem wynagradzania, przysługuje mu gwarantowana premia kwartalna, wypłacana na koniec kwartału. Czy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę z powodu przejścia na emeryturę, konieczne jest wypłacenie części premii kwartalnej za przepracowany czas do dnia zwolnienia? Skoro pracownik zostaje przyjęty ponownie, zachowując ciągłość zatrudnienia, czy możliwe jest wypłacenie tej premii na koniec kwartału z pozostałymi pracownikami?”

Odpowiadając na pytanie Czytelnika stwierdzić należy, że w głównej mierze to zapisy obowiązującego w …

(…) zakładzie pracy regulaminu wynagradzania winny regulować szczegółowo przypadki nabywania i wypłacania premii kwartalnej dla zatrudnionych i byłych pracowników. W tym miejscu warto podkreślić, że co do zasady pracodawca ustala warunki premiowania na ogół w regulaminie wynagradzania – określa tam wszystkie warunki, jakie powinny być spełnione, aby dany pracownik otrzymał premie. Jeśli premia kwartalna w danym zakładzie jest przyznawana za osiągnięte wyniki, które to wyniki są łatwe do określenia, a co za tym idzie, ich wykonanie skutkuje uzyskaniem premii, nabiera ona charakteru nie tylko gwarantowanego, ale i roszczeniowego.

Zatem jeśli dany pracownik wykonał określone zadania w danym okresie, mimo że nie jest już zatrudniony (bo np. rozwiązał stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę), premia kwartalna powinna zostać mu wypłacona.

W przypadku zaś sytuacji, kiedy pracownik nie przepracuje całego okresu, który jest brany pod uwagę przy ustalaniu premii kwartalnej, pracodawca może wypłacić część premii proporcjonalnie do wykonanych zadań.

Mając na uwadze pytanie Czytelnika – stwierdzić należy, że odpowiedzi winien udzielać wewnątrzzakładowy przepis zawarty np. w regulaminie wynagradzania/premiowania.

Moim zdaniem, z prawnego punktu widzenia istnieje możliwość wystąpienia zarówno wariantu pierwszego jak i drugiego, bowiem w żaden sposób przepisy powszechnego prawa pracy nie regulują wprost problemu będącego treścią pytania.

Paweł Nowak – prawnik