Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę

ekonomia_informacje-51.jpg

„Czy mogę uzyskać informację na temat sposobu, kosztów oraz formalności, jakie należy dokonać podczas przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?”

Przekształcenie przez przedsiębiorcę jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może przynieść określone korzyści, dotyczące zwłaszcza zmiany zakresu odpowiedzialności za …

(…) zobowiązania przedsiębiorstwa. Sama procedura przekształcenia składa się z kilku etapów.

W pierwszej kolejności należy sporządzić plan przekształcenia w formie aktu notarialnego, zawierający ustaloną wartość bilansową majątku przekształcanego przedsiębiorcy. Do planu należy również załączyć:

  • projekt oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy;
  • projekt aktu założycielskiego (statutu);
  • wycenę składników majątku (aktywów i pasywów) przedsiębiorcy przekształcanego;
  • sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia.

Następnie plan przekształcenia pod kątem poprawności i rzetelności sprawdza biegły rewident, którego na wniosek przedsiębiorcy wyznacza sąd rejestrowy w ciągu miesiąca od złożenia wniosku.

Równocześnie sąd określa także czas, w jakim badanie powinno zostać wykonanie (nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia wyznaczenia biegłego rewidenta). Składając wniosek, przedsiębiorca ma możliwość wskazania biegłego, z którym uprzednio ustalił już termin oraz koszt badania.

Koszt złożenie wniosku o wyznaczenie biegłego rewidenta wraz z załączonym planem przekształcenia podlega opłacie sądowej wynoszącej 300 zł. Odrębnym kosztem jest wynagrodzenie biegłego rewidenta, które jest określane przez sąd na podstawie rachunku wystawionego przez biegłego.

Kolejnym etapem jest złożenie oświadczenia o przekształceniu w formie aktu notarialnego oraz zawarcie aktu założycielskiego spółki również w formie aktu notarialnego. Na tym etapie powołuje się władze spółki.

W następnej kolejności należy złożyć wniosek o rejestrację spółki do Krajowego Rejestru Sądowego wraz z wymaganymi załącznikami, w tym dowodem uregulowania opłaty sądowej za wpis (500 zł) oraz opłaty za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł).

Po dokonaniu przekształcenia konieczne jest także powiadomienie kontrahentów i poszczególnych instytucji o przekształceniu prowadzonej działalności w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, w tym:

  • złożenie wniosku o wykreślenie działalności gospodarczej z CEIDG w ciągu 7 dni od rejestracji przekształconej spółki w KRS;
  • w przypadku, gdy prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą przedsiębiorca był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT konieczne jest zgłoszenie informacji o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w urzędzie skarbowym. Jednocześnie jeśli spółka z o.o. ma być czynnym płatnikiem VAT wymagane jest złożenie w urzędzie skarbowym wniosku o rejestrację do VAT (formularze VAT-Z oraz VAT-R);
  • zgłoszenie uzupełniające do urzędu skarbowego w ciągu 21 dni od rejestracji przekształconej spółki w KRS (formularz NIP-8);
  • w związku z przekształceniem należy również pamiętać o obowiązkach wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Kamil Wywiał – aplikant radcowski