Przepisy dotyczące rodzinnych ogrodów działkowych
„Proszę o interpretacje i podstawy prawne dotyczące budowy szamb na ogródkach pracowniczych i jakie są wymagane w związku z tym decyzje?”
Przechodząc do odpowiedzi, w pierwszej kolejności zwrócić uwagę należy na …
(…) art. 29 Prawo budowlanego stanowiący, iż budowa oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę oraz zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3 wymaga zgłoszenia. Szczegółowe warunki jakim winny odpowiadać zbiorniki na nieczystości ciekłe określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie § 34 – 36. Ponadto zwrócić uwagę należy na postanowienia Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego (Rodzinne ogrody działkowe powstały wprost z przekształcenia pracowniczych ogrodów działkowych z mocy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dn. 13.12.2013 roku). Zgodnie z art. 41 pkt 7 Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego, działka może być wyposażona m.in. w bezodpływowe zbiorniki na nieczystości ciekłe. Z kolei art. 43 Regulaminu ROD precyzuje, iż:
- Z zastrzeżeniem warunków określonych w przepisach powszechnie obowiązujących, działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochronę wód gruntowych przed skażeniami ponosi działkowiec.
- Eksploatacja urządzeń, o których mowa w ust. 1, wywóz nieczystości lub ich utylizacja musi odbywać się na warunkach określonych w przepisach powszechnie obowiązujących.
- Działkowiec obowiązany jest powiadomić na piśmie zarząd ROD o zamiarze budowy zbiornika na nieczystości ciekłe, załączając rysunek uwzględniający jego usytuowanie względem granic działki zgodnie z obowiązującymi przepisami, w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.
Na koniec wskazuję na przepisy zawarte w dziale III rozdziale 2 ustawy Prawo wodne art. 75 – 85, zgodnie z którymi zakazuje się wprowadzania ścieków do ziemi:
- zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dn. 12.07.2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych, jeżeli byłoby to niezgodne z warunkami określonymi we wskazanym rozporządzeniu,
- jeżeli byłoby to sprzeczne z warunkami wynikającymi z istniejących form ochrony przyrody, stref ochrony zwierząt łownych albo ostoi utworzonych na podstawie przepisów ustawy z dn. 16.04.2004 r. o ochronie przyrody, a także stref ochronnych ujęć wody oraz obszarów ochronnych zbiorników wód śródlądowych
- jeżeli stopień oczyszczania ścieków lub miąższość utworów skalnych nad zwierciadłem wód podziemnych nie stanowi zabezpieczenia tych wód przed zanieczyszczeniem,
- w pasie technicznym,
- w odległości mniejszej niż 1 kilometr od granic kąpielisk, miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli oraz plaż publicznych nad wodami.
Dodatkowo ścieki wprowadzane do wód lub do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód albo usług wodnych powinny być oczyszczone w stopniu wymaganym przepisami ustawy i nie mogą:
- zawierać:
- odpadów oraz zanieczyszczeń pływających,
- substancji priorytetowych określonych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dn. 01.03.2019 r. w sprawie wykazu substancji priorytetowych
- chorobotwórczych drobnoustrojów pochodzących z obiektów, w których leczeni są chorzy na choroby zakaźne;
- powodować w tych wodach:
- zmian w naturalnej, charakterystycznej dla nich biocenozie,
- zmian naturalnej mętności, barwy lub zapachu,
- formowania się osadów lub piany.
Naruszenie powyższych obowiązków skutkować może nałożeniem kary grzywy w wysokości do 5 tysięcy złotych.
Kamil Wywiał – aplikant radcowski
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dn. 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dz.U. z 2019 r. poz. 1065 z późn. zm.
- Ustawa z dn. 07.07.1994 r. Prawo budowlane – Dz.U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.
- Ustawa z dn. 20.07.2017 r. Prawo wodne – Dz.U. z 2021 r. poz. 624 ze zm.
- Regulamin ROD uchwalony dn. 28.06.2018 r., obowiązuje od 01.01.2019 r. Z początkiem 2019 roku wszedł w życie znowelizowany Regulamin ROD. Zmiany zostały wprowadzone uchwałą nr 3/XXII/2018 Krajowej Rady PZD z dnia 28 czerwca 2018 r. w sprawie zmiany Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego.
oprac. \m/ \mos/