Rozp. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej
Ostatnia zmiana Dz.U. 2023.1387
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów
z dnia 24 lutego 2017 r.
w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej
Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2023 r. poz. 665, poz. 1387
Ostatnie zmiany (Dz.U. z 2023 r. poz. 1387) — weszły w życie dnia 22.07.2023 r. z mocą od dnia 01.03.2023 r. — dotyczą § 5, 8a (dodany).
Na podstawie art. 226 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 615, 556, 588, 641 i 658) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1) warunki otrzymywania przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, zwanego dalej „funkcjonariuszem”, następujących dodatków do uposażenia zasadniczego:
a) dodatku za stopień służbowy,
b) dodatku funkcyjnego na stanowisku kierowniczym, zwanego dalej „dodatkiem funkcyjnym”,
c) dodatków uzasadnionych szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami i umiejętnościami,
d) dodatków uzasadnionych szczególnymi warunkami pełnienia służby;
2) wysokość dodatków, o których mowa w pkt 1.
§ 2.
Wysokość dodatku za stopień służbowy ustala się z zastosowaniem mnożników kwoty bazowej określonych w tabeli stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§ 3.
1. Warunkiem otrzymywania dodatku funkcyjnego jest pełnienie służby stałej na stanowisku kierowniczym.
2. Wysokość dodatku funkcyjnego jest ustalana z uwzględnieniem:
1) liczby funkcjonariuszy pełniących służbę lub osób zatrudnionych, odpowiednio, w podległej jednostce, pionie lub komórce organizacyjnej;
2) zakresu odpowiedzialności na zajmowanym stanowisku służbowym.
3. Wysokość dodatku funkcyjnego ustala się z zastosowaniem mnożników kwoty bazowej określonych w tabeli stanowiącej załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§ 4.
1. Dodatkiem uzasadnionym szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami i umiejętnościami jest dodatek za opiekę nad psem służbowym wykorzystywanym w służbie.
2. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w ust. 1, jest powierzenie funkcjonariuszowi opieki nad psem służbowym wykorzystywanym w służbie i sprawowanie przez niego tej opieki.
3. Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 1, ustala się z zastosowaniem mnożnika kwoty bazowej w wysokości 0,203.
4. W przypadku sprawowania opieki nad:
1) więcej niż jednym psem służbowym wykorzystywanym w służbie, dodatek z tego tytułu stanowi odpowiednią wielokrotność stawki określonej w ust. 3;
2) jednym psem służbowym wykorzystywanym w służbie przez kilku funkcjonariuszy, dodatek z tego tytułu, przypadający na jednego funkcjonariusza, stanowi część stawki określonej w ust. 3, uzyskanej po jej podziale przez liczbę funkcjonariuszy sprawujących opiekę nad jednym psem.
§ 5.
Dodatkami uzasadnionymi szczególnymi warunkami pełnienia służby są:
1) dodatek za wykonywanie czynności w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych u zobowiązanego;
2) dodatek za służbę w porze nocnej;
3) dodatek specjalny;
4) dodatek stołeczny.
§ 6.
1. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 1, jest osobiste wykonywanie przez funkcjonariusza pełniącego służbę w komórce egzekucyjnej czynności w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych u zobowiązanego, z uwzględnieniem terminowości i efektywności podjętych działań oraz rodzaju prowadzonych spraw.
2. Wysokość dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 1, ustala się do wysokości 50% uposażenia zasadniczego.
3. Zasadność otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 1, oraz jego wysokość są weryfikowane co 3 miesiące.
§ 7.
1. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 2, jest pełnienie służby w porze nocnej.
2. Wysokość dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 2, ustala się za każdą godzinę służby w porze nocnej, w kwocie 20% godzinowej stawki uposażenia zasadniczego, stanowiącej iloraz miesięcznego uposażenia zasadniczego funkcjonariusza i liczby godzin służby w danym miesiącu, jednak nie niższej niż w kwocie 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalanego na podstawie odrębnych przepisów.
§ 8.
1. Warunkiem otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 3, jest wykonywanie:
1) okresowo zwiększonych obowiązków służbowych lub dodatkowo powierzonych zadań;
2) zadań o wysokim stopniu złożoności, odpowiedzialności lub ryzyka.
2. Dodatek, o którym mowa w § 5 pkt 3, może być przyznany na czas określony, nie dłużej jednak niż na czas wykonywania obowiązków lub zadań określonych w ust. 1.
3. Zasadność otrzymywania dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 3, jest weryfikowana co najmniej raz na rok.
4. Dodatek, o którym mowa w § 5 pkt 3, jest wypłacany w ramach posiadanych środków na uposażenia, w kwocie nieprzekraczającej 40% uposażenia zasadniczego.
§ 8a.
1. Dodatek, o którym mowa w § 5 pkt 4, otrzymuje funkcjonariusz, który realizuje zadania służbowe w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 3–5 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zlokalizowanych na obszarze miasta stołecznego Warszawy, w rozumieniu ustawy z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1817), w powiatach: legionowskim, otwockim, piaseczyńskim, pruszkowskim, wołomińskim lub w Oddziale Celnym Port Lotniczy Warszawa-Modlin oraz ma określone miejsce pełnienia służby na tym obszarze lub w tym oddziale.
2. Wysokość dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 4, wynosi 500 zł.
3. Dodatek, o którym mowa w § 5 pkt 4, przysługuje funkcjonariuszowi proporcjonalnie do wymiaru czasu służby.
4. Funkcjonariusz, który spełnia warunki, o których mowa w ust. 1, przez okres krótszy niż miesiąc kalendarzowy, otrzymuje dodatek, o którym mowa w § 5 pkt 4, w wysokości 1/30 kwoty, o której mowa w ust. 2, za każdy dzień spełniania tych warunków.
5. Dodatku, o którym mowa w § 5 pkt 4, nie wypłaca się za okres nieobecności w służbie, dłuższej niż 30 kolejnych dni kalendarzowych, z innych przyczyn niż:
1) urlop wypoczynkowy, dodatkowy urlop wypoczynkowy, krótkoterminowy urlop wypoczynkowy, urlop zdrowotny;
2) czas zwolnienia od pełnienia służby, za który funkcjonariusz na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do uposażenia.
§ 9.
Wysokość dodatków określonych w rozporządzeniu, po ich wyliczeniu, zaokrągla się do pełnych 10 groszy w górę.
§ 10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 2017 r.*
* Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2011 r. w sprawie warunków otrzymywania dodatków do uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy celnych oraz wysokości tych dodatków (Dz. U. z 2016 r. poz. 568 i 776), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379).