Rozp. w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych
Dz.U. 2024.826
Rozporządzenie Ministra Zdrowia
z dnia 22 maja 2024 r.
w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych
Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2024 r. poz. 826
Na podstawie art. 92 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2187) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa:
1) zakres problematyki kursów kwalifikacyjnych;
2) sposób i tryb odbywania i zaliczania kursu kwalifikacyjnego;
3) wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.
§ 2.
Kursy kwalifikacyjne obejmują problematykę:
1) stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej;
2) wykonania badania USG według protokołów ratunkowych;
3) przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania zalecanego szczepienia ochronnego wskazanego w wykazie, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284,909 i 1938), lub szczepienia przeciw COVID-19 oraz przeprowadzania tych szczepień.
§ 3.
1. Zajęcia teoretyczne podczas kursu kwalifikacyjnego są realizowane stacjonarnie lub za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem.
2. Zajęcia praktyczne podczas kursu kwalifikacyjnego są realizowane stacjonarnie.
3. Obecność na kursie kwalifikacyjnym jest potwierdzana na podstawie listy obecności prowadzonej przez podmiot prowadzący kurs kwalifikacyjny.
§ 4.
Do egzaminu teoretycznego lub praktycznego kończącego kurs kwalifikacyjny może przystąpić osoba, która uczestniczyła we wszystkich zajęciach objętych programem kursu.
§ 5.
Egzamin teoretyczny lub praktyczny kończący kurs kwalifikacyjny przeprowadza komisja egzaminacyjna składająca się z trzech osób powołanych przez podmiot prowadzący kurs kwalifikacyjny spośród osób posiadających kwalifikacje określone w programie kursu kwalifikacyjnego.
§ 6.
Egzamin teoretyczny jest przeprowadzany w formie testu lub w formie ustnej.
§ 7.
1. Egzamin teoretyczny przeprowadzany w formie testu odbywa się w trybie stacjonarnym albo za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem.
2. Test składa się co najmniej z 30 zadań opracowanych przez komisję egzaminacyjną, zawierających pięć odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna.
3. Za każdą poprawną odpowiedź jest przyznawany 1 punkt.
4. W przypadku braku odpowiedzi, zaznaczenia niepoprawnej odpowiedzi albo zaznaczenia więcej niż jednej odpowiedzi punkty nie są przyznawane.
5. Pozytywny wynik egzaminu teoretycznego przeprowadzanego w formie testu uzyskuje osoba, która otrzymała co najmniej 75% poprawnych odpowiedzi z testu.
§ 8.
1. W trakcie egzaminu teoretycznego przeprowadzanego w formie testu jest zabronione wynoszenie testu z sali egzaminacyjnej.
2. Test jest rozwiązywany samodzielnie przez osobę zdającą egzamin.
3. Podczas egzaminu teoretycznego przeprowadzanego w formie testu osoba zdająca nie może korzystać z pomocy naukowych i dydaktycznych ani urządzeń służących do kopiowania oraz przekazywania i odbioru informacji.
4. Naruszenie nakazów i zakazów, o których mowa w ust. 1–3, powoduje uzyskanie negatywnego wyniku egzaminu teoretycznego.
§ 9.
1. Egzamin teoretyczny przeprowadzany w formie ustnej odbywa się w miejscu wyznaczonym przez podmiot prowadzący kurs kwalifikacyjny albo za pośrednictwem sieci internetowej z ograniczonym dostępem.
2. Egzamin teoretyczny w formie ustnej obejmuje trzy pytania egzaminacyjne.
3. Pozytywny wynik z egzaminu teoretycznego przeprowadzanego w formie ustnej uzyskuje osoba, która odpowiedziała poprawnie co najmniej na dwa pytania egzaminacyjne.
§ 10.
1. Egzamin praktyczny odbywa się w trybie stacjonarnym i obejmuje wykonanie trzech losowo wybranych zadań egzaminacyjnych sprawdzających praktyczne umiejętności w symulowanych warunkach.
2. Pozytywny wynik egzaminu praktycznego uzyskuje osoba, która zaliczyła wszystkie zadania egzaminacyjne.
§ 11.
Wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§ 12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. [tj. dnia 05.06.2024 r. — przyp. redakcji]