Rozp. w sprawie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego w stosunku do funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej
Dz.U. 2018.115
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów
z dnia 7 grudnia 2017 r.
w sprawie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego w stosunku do funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej
Opracowano na podstawie: Dz.U. z 2018 r. poz. 115
Na podstawie art. 274 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1.
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb przeprowadzania postępowania wyjaśniającego, dyscyplinarnego, postępowania odwoławczego w sprawach dyscyplinarnych, orzekania kar dyscyplinarnych oraz ich wykonywania.
§ 2.
1. Rzecznik dyscyplinarny niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia otrzymania zlecenia organu dyscyplinarnego, wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego.
2. Postanowienie, o którym mowa w ust. 1, rzecznik dyscyplinarny doręcza niezwłocznie funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej, którego postępowanie wyjaśniające dotyczy.
§ 3.
1. Rzecznik dyscyplinarny w toku postępowania wyjaśniającego podejmuje wyłącznie czynności niezbędne do ustalenia:
1) czy popełniono przewinienie dyscyplinarne;
2) kwalifikacji prawnej przewinienia;
3) tożsamości sprawcy.
2. Rzecznik dyscyplinarny w toku postępowania wyjaśniającego odbiera wyjaśnienia od funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, którego dotyczy postępowanie.
§ 4.
Do wniosku, o którym mowa w art. 261 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej, zwanej dalej „ustawą”, rzecznik dyscyplinarny dołącza sprawozdanie z wyników postępowania wyjaśniającego, materiały zebrane w toku postępowania wyjaśniającego oraz wyjaśnienia złożone przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, którego postępowanie dotyczy. W przypadku odmowy złożenia wyjaśnień przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, którego dotyczy postępowanie wyjaśniające, we wniosku zamieszcza się stosowną adnotację.
§ 5.
Postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego albo o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego doręcza się niezwłocznie funkcjonariuszowi Służby Celno-Skarbowej, którego postępowanie dotyczy, oraz rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§ 6.
1. Wnioski dowodowe obwiniony zgłasza na piśmie prowadzącemu postępowanie dyscyplinarne, wyznaczonemu przez organ dyscyplinarny.
2. Prowadzący postępowanie dyscyplinarne rozstrzyga niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia zgłoszenia wniosku dowodowego, o sposobie rozstrzygnięcia wniosku.
§ 7.
1. Prowadzący postępowanie dyscyplinarne zbiera materiał dowodowy i przeprowadza czynności dowodowe niezbędne do wyjaśnienia sprawy, w szczególności przyjmuje wyjaśnienia od obwinionego, przesłuchuje świadków, zleca przeprowadzenie badań lub ekspertyz oraz zasięga niezbędnych opinii. Wyniki badań lub ekspertyz są przedstawiane w formie pisemnej.
2. Z wyjaśnień obwinionego oraz z przesłuchania świadków i biegłych prowadzący postępowanie dyscyplinarne sporządza protokół.
3. Na wniosek obwinionego lub jego obrońcy prowadzący postępowanie dyscyplinarne może przeprowadzić przesłuchanie świadków z udziałem obwinionego i jego obrońcy oraz rzecznika dyscyplinarnego.
§ 8.
1. Prowadzący postępowanie dyscyplinarne niezwłocznie po zakończeniu czynności dowodowych informuje obwinionego i jego obrońcę oraz rzecznika dyscyplinarnego o możliwości zapoznania się z aktami tego postępowania i poucza o prawie zgłoszenia wniosku o ich uzupełnienie w terminie 3 dni od dnia zapoznania się z aktami.
2. Obwiniony, po zapoznaniu się z aktami postępowania dyscyplinarnego, podpisuje protokół sporządzony z tej czynności.
3. W przypadku odmowy skorzystania przez obwinionego z prawa do zapoznania się z aktami postępowania dyscyplinarnego lub odmowy podpisania protokołu sporządzonego z tej czynności prowadzący postępowanie dyscyplinarne sporządza stosowną adnotację.
4. Odmowa lub nieskorzystanie przez obwinionego z prawa do zapoznania się, w wyznaczonym terminie, z aktami postępowania dyscyplinarnego, jak również odmowa podpisania protokołu sporządzonego z tej czynności nie wstrzymuje postępowania.
5. Rzecznik dyscyplinarny, w terminie 3 dni po upływie terminu do zgłoszenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, składa do organu dyscyplinarnego sprawozdanie, o którym mowa w art. 265 ust. 3 ustawy.
§ 9.
Odwołanie od orzeczenia dyscyplinarnego składa się za pośrednictwem organu dyscyplinarnego, który wydał zaskarżone orzeczenie dyscyplinarne.
§ 10.
Organ dyscyplinarny, który wydał zaskarżone orzeczenie dyscyplinarne, przesyła odwołanie, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania, do organu dyscyplinarnego właściwego do rozpatrzenia odwołania wraz z własnym stanowiskiem w sprawie i dokumentami będącymi podstawą wydania zaskarżonego orzeczenia.
§ 11.
W postępowaniu odwoławczym przepisy § 8 ust. 1–4 stosuje się odpowiednio.
§ 12.
Wykonanie kary dyscyplinarnej:
1) upomnienia, nagany, nagany z ostrzeżeniem, zakazu podwyższania stopnia służbowego przez 2 lata, zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych przez 2 lata oraz zakazu awansowania na wyższe stanowisko przez 2 lata — polega na doręczeniu orzeczenia ukaranemu;
2) przeniesienia na niższe stanowisko — polega na wyznaczeniu ukaranemu niższego stanowiska służbowego;
3) obniżenia stopnia służbowego, pozbawienia stopnia oficerskiego lub generalskiego — polega na wydaniu decyzji o utracie stopnia dotychczasowego i mianowaniu na niższy stopień służbowy lub na wystąpieniu do właściwego organu o pozbawienie danego stopnia służbowego;
4) wydalenia ze Służby Celno-Skarbowej — polega na pisemnym poinformowaniu ukaranego, że zwolnienie ze służby następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia.
§ 13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. [tj. dnia 27.01.2018 r. — przyp. redakcji]*
* Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 11 lutego 2010 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego w stosunku do funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 159 oraz z 2017 r. poz. 369), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 256 pkt 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1948 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 379, 1537, 1926 i 2409).