Rozszerzenie działalności gospodarczej i obowiązki podatkowe

laptop-2591245_640.jpg

PIT, VAT, kasa fiskalna. Kiedy przedsiębiorca będzie zobligowany do zarejestrowania się jako podatnik VAT? Czy teraz taki podatnik powinien zainstalować też kasę fiskalną?

„Podatnik prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (PKPiR), nie rejestrował się dla celów VAT, korzysta bowiem ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty. Działalność podatnika polega na prowadzeniu szkoły języka francuskiego, zamierza rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż gier językowych poprzez aplikację internetową, usługi szkoleniowe dla lektorów, szkolenia z zakresu zapamiętywania. Podatnik korzystał ze zwolnienia w zakresie kasy fiskalnej, ponieważ wszystkie wpłaty za kursy i lekcje językowe odbywały się za pośrednictwem banku – przelewy na rachunek bankowy. Czy w związku z rozszerzeniem działalności podatnik powinien zainstalować kasę fiskalną? Czy powinien zarejestrować się jako podatnik VAT? Jakie inne obowiązki podatkowe ciążą na podatniku?”

Większość przedsiębiorców prowadzących …

(…) działalność gospodarczą, zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami, jest zobowiązana do uiszczania podatku od towarów i usług, którym jest podatek VAT. Należy pamiętać, iż jest to podatek pośredni, którego wartość doliczana jest do każdej dokonanej transakcji. Jest więc on zawarty w usłudze lub dobru (towarze), które nabywamy.

Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT. Wynika to wprost z obowiązujących w polskim prawie przepisów. Jedną z możliwości skorzystania z tego przywileju jest przesłanka dotycząca wysokości obrotu (zwolnienie podmiotowe), która wymieniona jest w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (u-VAT). Po jej spełnieniu przez przedsiębiorcę można skorzystać z prawa zwolnienia z VAT.

Od 01.01.2018 roku limit zwolnienia związanego z wysokością obrotu został utrzymany na poziomie 200.000 złotych w skali roku. Oznacza to więc, że przedsiębiorca, który w skali roku nie przekroczy ww. kwoty, a także spełnia inne ustawowe wymogi dotyczące charakteru prowadzonej działalności gospodarczej, będzie mógł skorzystać z prawa do zwolnienia z VAT.

W przypadku osiągnięcia przez przedsiębiorcę obrotów przekraczających kwotę 200.000 złotych, wówczas należy zarejestrować się jako podatnik VAT-u. To samo dzieje się w sytuacji, kiedy działalność gospodarcza, którą prowadzimy lub zamierzamy prowadzić, ze względu na swój charakter musi być objęta podatkiem VAT. Dla przykładu przedsiębiorca prowadzący szkołę językową, który korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na obroty, w przypadku rozszerzenia działalności gospodarczej i zwiększenia swoich rocznych obrotów do kwoty przekraczającej 200.000 złotych, będzie zobligowany do zarejestrowania się do VAT-u.

Kolejnym obowiązkiem dotyczącym przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą jest instalowanie kasy rejestrującej. Obowiązek ten wynika z art. 111 ust. 1 u-VAT. Co za tym idzie dla większości przedsiębiorców oznacza to obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Jednak i w tym przypadku występują pewne odstępstwa. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz jego załącznik przewidują sytuacje, kiedy przedsiębiorca zwolniony jest z obowiązku prowadzenia ewidencji. Wrócić w tym miejscu można do przykładu przedsiębiorcy prowadzącego szkołę językową. W sytuacji kiedy wszystkie wpłaty za lekcje i kursy odbywały się za pośrednictwem banku tj. przelewy na rachunek bankowy, wówczas przedsiębiorca ten korzystał ze zwolnienia w zakresie prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Było to możliwe dzięki zastosowaniu przepisów ww. rozporządzenia. W momencie kiedy przedsiębiorca ten chce rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż gier językowych poprzez aplikację internetową, a także o usługi szkoleniowe dla lektorów oraz z zakresu zapamiętywania pojawia się pytanie czy w dalszym ciągu może on korzystać ze zwolnienia, czy powinien też zainstalować kasę rejestrującą?

Zgodnie z załącznikiem do ww. rozporządzenia, na pozycji 32 wśród czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania uwzględnione zostały usługi z zakresu edukacji (z pewnymi wyłączeniami). Usługi szkoleniowe, o które przedsiębiorca chce rozszerzyć swoją działalność, należą do katalogu usług z zakresu edukacji, dlatego też logicznym jest to, iż będą one podlegały wyłączeniu z ewidencjonowania ich poprzez kasę rejestrującą. A więc taki przedsiębiorca nie będzie musiał instalować kasy fiskalnej.

Innymi obowiązkami podatkowymi, które ciążą na podatniku są m.in. obowiązek przechowywania całej dokumentacji dotyczącej prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej np. podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR), obowiązek stawiania się na wezwania urzędu skarbowego, czy też terminowe wpłacanie podatków.

Bartosz Mrozek – młodszy prawnik

Kancelaria Filipek & Kamiński sp.k. Lublin

www.kancelaria-fk.pl

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2017 r. poz. 1221 z późn. zm.
  2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dn. 20.12.2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – Dz.U. z 2017 r. poz 2454.
  3. Rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 14.03.2013 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. z 2013 r. poz. 363.