Rozwiązanie umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia
Skrócenie okresu wypowiedzenia jest procedurą przewidzianą w art. 361 § 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem, w brzmieniu nadanym ustawą z dn. 25.06.2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1220), która weszła w życie z dniem 22.02.2016 r., pracodawca może — w celu wcześniejszego rozwiązania umowy — skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca, jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy zawartej na czas określony następuje:
- z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo
- z innych przyczyn niedotyczących pracowników (odnosi się to w szczególności do rozwiązania stosunków pracy na podstawie przepisów ustawy z dn. 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2015 r. poz. 192, ze zm.).
W razie skrócenia okresu wypowiedzenia w powyżej wskazanym trybie, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Odszkodowanie, o którym mowa, oblicza się na zasadach obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
Wymaga podkreślenia, że postępowanie przewidziane w art. 361 § 1 k.p. obejmuje wyłącznie jednostronną czynność prawną pracodawcy — przepis ten nie może być zastosowany w przypadku zawarcia porozumienia stron dotyczącego skrócenia okresu wypowiedzenia.
Pismo będące oświadczeniem woli pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia powinno być złożone razem z wypowiedzeniem umowy o pracę, można także — w zawiadomieniu o rozwiązaniu umowy o pracę — poinformować pracownika o zastosowaniu trybu określonego w art. 361 § 1 k.p. W oświadczeniu pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę z zastosowaniem skróconego okresu wypowiedzenia należy wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy oraz pouczenie o prawie do wniesienia odwołania do właściwego sądu pracy w terminie 7 dni od wręczenia oświadczenia.
Zgodnie z powszechnie obowiązującą wykładnią SN skrócenie przez pracodawcę okresu wypowiedzenia umowy o pracę na mocy art. 361 § 1 k.p. niesie za sobą skutek prawny w postaci rozwiązania tej umowy z upływem skróconego okresu (patrz: uchwała siedmiu sędziów SN z dnia 09.08.1992 r., I PZP 20/92, OSN 1993, Nr 1–2, poz. 2).
Stosownie do treści art. 361 § 2 k.p., część okresu wypowiedzenia po skróceniu, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza się pracownikowi pozostającemu w tym czasie bez pracy do okresu zatrudnienia.
Roszczenie o odszkodowanie przysługujące na podstawie art. 361 k.p. ulega przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.).