Strona główna ZUS Zasiłki i świadczenia RPP: odsyłanie pacjentów do lekarzy rodzinnych po zwolnienia lub skierowania jest bezprawne

RPP: odsyłanie pacjentów do lekarzy rodzinnych po zwolnienia lub skierowania jest bezprawne

0
RPP: odsyłanie pacjentów do lekarzy rodzinnych po zwolnienia lub skierowania jest bezprawne

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że jeśli lekarz decyduje o potrzebie wypisania pacjentowi tzw. zwolnienia lekarskiego czy też skierowania na badania lub do poradni specjalistycznej, ma obowiązek jego wystawienia na odpowiednim druku.

 

Lekarz wypisuje dany druk wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego zbadania pacjenta, ponieważ tylko on może w danej chwili ocenić czy stan zdrowia pacjenta uzasadnia wystawienie odpowiedniego zaświadczenia lub skierowania.

Rzecznik wyraźnie podkreśla, że w tego typu przypadkach bezprawne jest odsyłanie pacjentów bądź ich bliskich do lekarzy rodzinnych.

Sytuacja ta dotyczy zarówno udzielanych pacjentowi świadczeń zdrowotnych w szpitalnym oddziale ratunkowym, na izbie przyjęć czy też w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej.

Wszyscy pacjenci, którzy znaleźli się w takiej sytuacji i uważają, że ich prawa zostały naruszone, powinni skontaktować się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii – 800 190 590 czynnej pn. – pt. w godz. 9:00 – 21:00. Dyżurujący pracownicy udzielają informacji, jak w danej sytuacji należy postąpić oraz wskazują przysługujące pacjentowi środki prawne.

Źródło: www.rpp.gov.pl