Sądy i postępowanie ugodowe

gavel-2492011_640.jpg

„Dziś przegrałam sprawę w sądzie z byłym pracownikiem. Sąd nakazał zapłacić odszkodowanie w wysokości 2 tys. zł, nie chciał wysłuchać moich argumentów na temat jakości pracy pracownika, opuszczania w godzinach pracy stanowiska pracy czy też innych. Powiedział, że to go nie interesuje, bo jesteśmy tutaj tylko w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę dyscyplinarnie. Chciałabym się odwołać, ale nie wiem czy mogę, bo dziś niby była ugoda sądowa gdzie i tak powiedziałam Pani Sędzi, że muszę przemyśleć moją decyzję. Nie wiem czy mogę napisać pismo o uzasadnienie wyroku póki się nie uprawomocnił i mieć czas na ustosunkowanie się do decyzji sądu i odwołanie?”

Istotą ugody, zawieranej dla załatwienia sporu zawisłego przed sądem, jest osiągnięcie kompromisu polegającego na wzajemnych ustępstwach, uzasadnionego niepewnością każdej ze stron co do treści przyszłego rozstrzygnięcia sądowego. Co do zasady w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien dążyć w każdym stanie postępowania do ich ugodowego załatwienia, w szczególności przez nakłanianie stron do mediacji.

W ślad za brzmieniem …

(…) art. 223 ustawy Kodeks postępowania cywilnego przewodniczący powinien we właściwej chwili skłaniać strony do pojednania, zwłaszcza na pierwszym posiedzeniu, po wstępnym wyjaśnieniu stanowiska stron. Sformułowanie „we właściwej chwili” oznacza, iż zawarcie ugody sądowej może mieć miejsce w każdym stadium postępowania, aż do chwili prawomocnego jego zakończenia, w tym także przed sądem II instancji (Sąd Najwyższy w postanowieniu z dn. 08.09.1999 r., sygn. akt: I CKN 1321/98, wskazał, iż co do zasady zawarcie ugody sądowej jest dopuszczalne nawet w postępowaniu kasacyjnym). Powyższe oznacza, że nawet w przypadku wniesienia przez Panią odwołania zawarcie ugody sądowej nadal będzie dopuszczalne, o ile obie strony wyrażą wole w przedmiocie zawarcia takiej ugody.

Odnosząc się do treści pytania dotyczącej wniosku o uzasadnienie wyroku, zwrócić uwagę należy na art. 328 K.p.c., który to reguluje powyższą kwestię. Stanowi on, iż pisemne uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony o doręczenie wyroku z uzasadnieniem zgłoszony w terminie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku.

Oznacza to, iż wniosek o doręczenie wyroku z uzasadnieniem nie tylko można, ale trzeba złożyć przed jego uprawomocnieniem – w terminie tygodnia od dnia jego ogłoszenia (jeśli wyrok był ogłoszony w czwartek 06.05.2021 r. upływa on w czwartek 13.05.2021 r.). Zgodnie bowiem z art. 328 § 4 K.p.c., sąd odrzuca wniosek niedopuszczalny, spóźniony, nieopłacony lub dotknięty brakami, których nie usunięto mimo wezwania.

Pisemne uzasadnienie wyroku sąd sporządza w terminie dwóch tygodni od dnia wpływu do właściwego sądu wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem, a jeżeli wniosek był dotknięty brakami – od dnia usunięcia tych braków. Opłata sądowa od wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem wynosi 100 zł.

Na koniec zaznaczyć należy, iż obecnie w związku z nowelizacją przepisów ustawy Kodeks postępowania cywilnego w 2019 roku wywiedzenie apelacji jest niedopuszczalne bez uprzedniego wystąpienia z wnioskiem o doręczenie wyroku z uzasadnieniem. Inaczej rzecz ujmując, skuteczne złożenie przez stronę wniosku o doręczenie wyroku z uzasadnieniem jest aktualnie warunkiem koniecznym do rozpoczęcia biegu terminu do wniesienia apelacji (Uchwała Sądu Najwyższego z dn. 29.09.2020 r., sygn. akt: III UZP 2/20). Termin ten wynosi bowiem dwa tygodnie od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

Kamil Wywiał – aplikant radcowski

Podstawa prawna:

Ustawa z dn. 17.11.1964 r. Kodeks postępowania cywilnego – Dz.U. z 2020 r. poz. 1575 z późn. zm.